The y represents "some number," so in this case some number divided by three is the right answer
Answer:
x = -2 ± sqrt(5)
Step-by-step explanation:
x^2 + 4x – 1= 0
Add 1 to each side
x^2 + 4x – 1+1= 0+1
x^2 +4x = 1
Take the coefficient of x
4
Divide by 2
4/2 =2
Square it
2^2=4
Add it to each side
x^2 +4x+4=1+4
(x+2)^2 = 5
Take the square root of each side
sqrt((x+2)^2 )=± sqrt(5)
x+2 = ± sqrt(5)
Subtract 2 from each side
x+2-2 = -2 ± sqrt(5)
x = -2 ± sqrt(5)
For example, money. If you are buying a shirt, that costs $5.49, and a pair of shoes that costs $16.99, then that would be a real world situation. You would have spent $22.48.
O first find the unit rate 15.54 divided by 7 which is 2.22x 15=$33.30
Answer: By cross multiplication.
Step-by-step explanation: Given product is 3 × 292.
We know that after simple multiplication, we get 3 × 292 = 876.
Now, to check division with multiplication, either we need to divide 876 by 3 to get the answer 292,
or
we need to divide 876 by 292 to get the answer 3.
We will do that as follows -

Thus, doing cross-multiplication, we arrive at our conclusion.