1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Orlov [11]
3 years ago
9

Given the following, find the values of all six trig functions of x.

Mathematics
1 answer:
MakcuM [25]3 years ago
4 0

What is csc in the first one?

You might be interested in
Using the Following Image, solve for x
OlgaM077 [116]

Answer:

x = 2

Step-by-step explanation:

x + 1 + 4 = 2x + 3

x + 5 = 2x +3

x + 2 = 2x

2 = x

x = 2

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Determine if
Gnesinka [82]

The values of a and b are 1/4 and 1/5 respectively

<h3>How to determine the true statement?</h3>

The function is given as:

16x^2 - 25y^2 = 1

The above function is a horizontal hyperbola.

A horizontal hyperbola that passes through the origin is represented as:

\frac{x^2}{a^2} - \frac{y^2}{b^2} = 1

Rewrite 16x^2 - 25y^2 = 1 as

\frac{x^2}{1/16} - \frac{y^2}{1/25} = 1

By comparison, we have:

a^2 = \frac{1}{16}

b^2 = \frac{1}{25}

Solve for  a and b

a = \frac{1}{4}

b = \frac{1}{5}

Hence, the values of a and b are 1/4 and 1/5 respectively

Read more about hyperbola at:

brainly.com/question/27799190

#SPJ1

7 0
2 years ago
What is the answer to q divided by 1/3= 1 1/2
katrin2010 [14]
The answer is q = 3/6.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pira drives 825 miles to California. The trip takes him 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip, which costs him $125. F
Lunna [17]

Speed = Distance /  time:

Speed = 825 miles / 17 hours

Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).


Gas mileage = miles traveled  / gallons used

Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).


Unit rate of gas = Total money spend /  gallons bought:

Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the y-intercept of the Line y=3/4x + 2
bixtya [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • On a scale drawing, the scale factor is 1/12. A plum tree is 7 inches tall on the scale drawing. What is the actual height of th
    12·1 answer
  • A(n)=3/2(-2)^(n-1). What is the 3rd term in the sequence?
    11·2 answers
  • A fish dives into a depth of -3/4 mile below the surface of the water. A turtle's depth is 1/3 as deep as the fish's depth. What
    9·1 answer
  • Answer this!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • How many 34 foot pieces of string can be cut from a 5 foot piece of string?<br><br> *plz answer ASAP
    13·1 answer
  • Plzzzz help! i will give brainliest 100 points! Let f(x) = 8x3 + 16x2 − 15 and g(x) = 2x + 1. Find f of x over g of x. A. 4 time
    14·1 answer
  • Name the 4Ps of marketing.
    8·2 answers
  • Rewrite in simplest terms : <br> 9(-8d - 7 ) +6(d+7)
    14·1 answer
  • What is the value of X in this Diagram<br><br> I will give a brainlist for the correct answer
    11·1 answer
  • Dr. Smith purchased a used car for $11,325. Her state charges 8% tax for the car, $53 for the license plates, and $40 for a stat
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!