1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Inessa [10]
3 years ago
5

Which of the following are equivalent to 0.625 625/1000 100/625 5/8 125/200 20/125

Mathematics
1 answer:
tamaranim1 [39]3 years ago
5 0
625/1000= 0.625

100/625= 0.16

5/8= 0.625

125/200= 0.625

20/125= 0.16

You might be interested in
7. The cost of renting the party room for 10 people is $117.50. The cost of renting the room is $151.25 for 15 people. Write an
Viktor [21]

Answer:

C = 6.75n + 50

Step-by-step explanation:

The equation for the cost of renting the party room can be written in the form;

C= mn+k ......i

Where C = cost

n = number of people

Substituting the 2 cases into the equation we have,

Case 1

117.5 = 10m + k ......1

Case 2

151.25 = 15m + k .....2

Subtracting eqn 1 from 2 we have

151.25 - 117.50 = 15m - 10m

5m = 33.75

m = 33.75/5 = 6.75

Substituting m = 6.75 into eqn 1, we have

117.50 = 10(6.75) + k

k = 117.5 - 67.50

k = 50

Therefore, rewriting the eqn i, we have

C = 6.75n + 50

5 0
3 years ago
The diameter of the base of the cone measures 8 units.
weeeeeb [17]

Answer:   32\pi cubic units.

Step-by-step explanation:

You can use this formula for calculate the volume of a cone:

V_{cone}=\frac{1}{3}\pi r^2h

Where "r" is the radius and "h" is the height.

You know that the diameter of the base of the cone measures 8 units, then, the radius can be found by dividing the diameter by 2:

r=\frac{8units}{2}\\\\r=4units

Since you already know that height and  the radius, you can substitute them into the formula. Then, the volume of this cone is:

V_{cone}=\frac{1}{3}\pi (4units)^2(6units)

V_{cone}=32\pi \ units^3

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Just hi<br><br>how ya doin<br><br><br>it wont let me save
OlgaM077 [116]

Answer:

Hello!

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Round each to the nearest cent.<br> $21.277<br> $967.46
Nat2105 [25]

Answer:

21.28 and 967.46

Hope it helps have a good night :)))))))))))))))))

3 0
3 years ago
15q - 12 = 18 <br>help me pls
Jet001 [13]
The answer is q=15

Hope this helps ya
8 0
2 years ago
Other questions:
  • How many sides does a polygon gave
    13·2 answers
  • 1-3/8=2/8<br><br> Because it’s basically you are doing 1-3=2
    9·1 answer
  • the area of one circle is 9 times as great as the area of another. If the radius of smaller circle is 3, find the radius of larg
    12·1 answer
  • Which expression is equivalent 30 points
    5·2 answers
  • What is 78/126 in simplest form
    5·1 answer
  • 4193 times 381 (with work)
    11·2 answers
  • A 3-pack of toaster pastries costs $2.97. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Which statement is true about the equations –3x + 4y = 12 and x - y = 1?
    6·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    10·1 answer
  • Can someone Please help me on this easy math problem
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!