Answer:
food mart
Step-by-step explanation:
supermarket= 1 pound cost $1.2475
food mart= 1 pound cost $1.17
Answer:
The first store
Step-by-step explanation:
Given data
Let us find the unit cost on each sale
A price for pineapples is $5 for two pineapples
Unit cost per pineapple
=5/2
=$2.5 per pineapple
price for pineapple is $8 for four pineapples
Unit cost
=8/4
=$2 per pineapple
Hence the first store offers the lowest price per pineapple $2.5
Answer:
The next 3 steps are
Step 4: 
Step 5:
Step 6: 
Step-by-step explanation:
Given:
Quadratic Equation is
x² + 4x - 6 = 0
To Find:
x = ?
Solution:
Step 1: x2 + 4x = 6
Step 2: x2 + 4x + 4 = 6 + 4
Step 3: (x + 2)2 = 10
Step 4: 
Step 5:
Step 6: 
Answer: 96 cubes could fit
Step-by-step explanation:
4x4x3=48
48x2=96