1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MakcuM [25]
3 years ago
8

the butler county tax assessor determines that the market value of greg wilsons home is $123000. the rate of assessment in butle

r county is 28% of market value. What is the assessed value of gregs home?
Business
1 answer:
MrRa [10]3 years ago
7 0
In this case, the assessed value is 28% from the market value. So, we need to get 28% from $123,000.

Expressed in figures, we have;
*$123,000 x 0.28 = $34,440.

The assessed value of Greg's home is $34,440, which is 28% of $123,000.
You might be interested in
Larry's Lawn Care incurs significant gasoline costs. This cost would be classified as a variable cost if the total gasoline cost
mafiozo [28]

Answer:

Increases in direct proportion to the number of hours the lawn equipment is operated.

Explanation:

Variable costs refer to those costs which vary or change with the level of production output. Such costs rise as production level increases and fall with decrease in the production level.

Examples of variable costs would include direct labor cost which varies with the number of hours worked, or sales commission which varies w.r.t the volume of sales effected by a salesperson.

In the given case, the cost incurred on gasoline, which is used as fuel for lawn equipment, would be classified as a variable cost if, such cost increases when lawn equipment is operated for more hours or falls when the same equipment is operated for lesser number of hours.

Thus, such costs should increase in direct proportion to the number of hours the lawn equipment is operared, to be classified as a variable cost.

5 0
2 years ago
Mijka Company was started on January 1, Year 1. During Year 1, the company experienced the following three accounting events: (1
yaroslaw [1]

Answer:

Mijka Company

a. Journal Entries

Debit Cash $30,400

Credit Service Revenue $30,400

To record the proceeds for services provided.

Debit Expenses $13,800

Credit Cash $13,800

To record the payment of cash for services.

Debit Dividend $2,100

Credit Cash $2,100

To record the payment of cash dividend.

b. Income Statement for the year ended December 31, 2018:

Service Revenue     $30,400

Expenses                   13,800

Net Income             $16,600

Dividends                   (2,100)

Retained earnings $14,500

Statement of Changes in Stockholders' Equity as of December 31, 2018:

Retained Earnings    $14,500

Balance Sheet as of December 31, 2018:

Assets:

Cash                       $14,500

Equity:

Retained Earnings $14,500

Explanation:

a) Data and Calculations:

Cash revenue $30,400

Cash expense  (13,800)

Cash dividend    (2,100)

Cash balance  $14,500

5 0
2 years ago
Solve for the missing amounts in the T-account given below. Assume that there is only one debit entry and one credit entry in th
serg [7]

Answer:

Payment to suppliers was $ 17,100

Credit sales was $37,200

Explanation:

Please refer to the attached for working.

8 0
3 years ago
Orie and jane, husband and wife, operate a sole proprietorship. they expect their taxable income next year to be $300,000, of wh
8_murik_8 [283]
<span>sole proprietorship. With careful itemization of business expenses, they will receive a moderate tax refund. Receipt retention and careful bookkeeping is essential. An accounting software program to track expenses and income would be quite helpful. It is recommended that they hire a tax firm that specializes in small business returns to minimize tax due or recoup the full amount due to them.</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A tour group split into two groups when waiting in line for food at a fast food counter. The first group bought 8 slices of pizz
creativ13 [48]

Answer:

The cost of an slice of pizza is $3.94

Explanation:

Hi, we have to construct 2 equations with the information of the problem, the first one is " 8 slices of pizza and 7 soft drinks for $45.10".

8P+7D=45.10

And the second one, when "The second group bought 6 slices of pizza and 5 soft drinks for $33.34" is.

6P+5D=33.34

Where: P = pizza slices and D= soft drinks

We need to substract one equation from the other, but firs we need to equal one of the variables. In order to do so, we multiply our first equation by 5 and the second one for 7, therefore we get.

First equation

40P+35D=225.5

And the second one:

42P+35D=233.38

And now, we substract them and solve.

40P+35D-(42P+35D)=225.5-233.38

40P-42P+35D-35D=-7.88

-2P=-7.88

P=\frac{-7.88}{-2} =3.94

The cost of a slide of pizza is $3.94

In case you needed to find the cost of the soft drink, we just substitute P for 3.94 in any of the initial equations, that is:

8(3.94)+7D=45.1

7D=13.58

D=1.94

The cost of a soft drink is $1.94

Best of luck.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Adding more people to a project that is falling behind schedule often causes more setbacks because of the increased complexity o
    10·1 answer
  • You are to make monthly deposits of $450 into a retirement account that pays an apr of 10.7 percent compounded monthly. if your
    7·1 answer
  • A member firm receives a large block order to buy 100,000 shares of XYZ stock, which is not actively traded. Which customer(s) o
    11·1 answer
  • Think of today's problem with battery recycling...
    13·2 answers
  • If Ben &amp; Jerry’s sold more units of its Bonnaroo Buzz Fair Trade-sourced super premium ice cream to U.S. consumers as a resu
    13·1 answer
  • If the contribution margin ratio for france company is 45%, sales were $425,000, and fixed costs were $100,000, what was the inc
    8·1 answer
  • Samantha is a single mother raising two young children. In 2015, she was let go from her assembly line job at the car plant wher
    12·1 answer
  • Examples of productivity in economics.
    14·1 answer
  • The owner of consigned goods is called the and the one who sells goods for the owner is called the :
    7·1 answer
  • A type of process that creates one-of-a-kind products is:_________
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!