1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir [108]
3 years ago
7

How do u do this? Plz show work!!!

Mathematics
1 answer:
Pepsi [2]3 years ago
3 0
If you draw a diagonal from upper left to lower right, you divide the figure into two triangles. One is a 3-4-5 right triangle (with area = (1/2)*3*4 = 6). The other is a 5-5-4 isosceles triangle.

The altitude of the isosceles triangle (upper left vertex to side 4) can be found from the Pythagorean theorem as
.. altitude = √(5^2 -2^2) = √21
So, the area of the isosceles triangle is
.. (1/2)*4*√21 = 2√21

The sum of the areas of the two triangles matches selection C.
You might be interested in
Evaluate start fraction 2 over 3 end fractionx for x = three-fourths
Umnica [9.8K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
How do I solve this problem?
AVprozaik [17]
I'll tell you how to find the answers and just use the give angle measure to solve.

9) angle 11 = angle 14
10) angle 9 + angle 15 = 180
11) angle 10 = angle 3
12) angle 7 = angle 14
5 0
3 years ago
Simplify to a form a√ b
horsena [70]

Answer:

There needs to be numbers for the variables.

Step-by-step explanation:

I don't think you can do that without having the variables.

8 0
3 years ago
Help me on this math question please
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

its simplest form is 4/5

3 0
3 years ago
You have had your eye on an outfit at the mall for the last month. It costs $115.78. Yesterday it went on sale for 30% off. If y
Ksivusya [100]
The answer to your question is $81.05
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are all the common factors of 15 ,45, 90
    10·1 answer
  • Factor the expression.<br><br> 4d + 12
    9·2 answers
  • At Yogurt Express they charge $0.17 per ounce for yogurt and toppings. Maria pays $2.04 for her yogurt. How many ounces of yogur
    15·1 answer
  • Bryan's mom spent $46.20 filling up her gas tank if her gas tank can hold 12 gallons of gas how much did each gallon cost​
    10·2 answers
  • A candy store sells caramels for $9/pound and chocolate for $12/pound. How much more is the cost of 2 pounds of caramel than 1.5
    14·1 answer
  • Students were asked to choose their favorite sport, and 7/9 chose either
    5·1 answer
  • A bag contains eleven balls labeled 1 through 11. One ball will be randomly picked. What is the probability of picking a multipl
    6·1 answer
  • What is the area of this figure?
    9·1 answer
  • Help me pleaseeeeeeeee​
    15·2 answers
  • The population of the country in 2003 was blank million.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!