Let x be the number of days and y represent miles driven.
Since it costs 25 per day, you multiply 25 by x.
25x
10 cents (otherwise known as .1 dollars) per mile, multiply .1 times y. Now add the two.
.1y
25x+.1y
The answer is <span>a.) 25x + 0.1y</span>.
Answer:
B)6v3; 12
The answer to the question is b.
Answer: 1.25
explanation: you multiply the amount of fabric used for one by the amount of potholders
.125 x 10 = 1.25
Answer:
I'm not good with this stuff myself... lol
Step-by-step explanation:
All real numbers. X€R
Answer:x equals 4
Step-by-step explanation: