1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivanzaharov [21]
4 years ago
10

Use a proportion to find the whole 95 is 20% of what number?

Mathematics
2 answers:
Arte-miy333 [17]4 years ago
7 0
95           x
-----   =   ------
20           100

x is equal to 475
m_a_m_a [10]4 years ago
6 0
95 is 20% of 475
to check answer do 475 times .2
You might be interested in
I have another Brainliest reward
Lelechka [254]
Number 1 is 401
number 2 is 404.91
Hope this helps! Thank you! Any questions please ask!
7 0
3 years ago
What is the slope of a line that is perpendicular to the line y = -1/4 -1<br>​
DerKrebs [107]
Y = 4x - 1

The slope here is “4”
8 0
3 years ago
Choose the multiples of 2.
IgorLugansk [536]
B)
2x6= 12
2x7= 14
2x8= 16
2x8= 18
3 0
3 years ago
What is the solution to this system of equations?
antoniya [11.8K]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Since both equations express y in terms of x we can equate the right sides

3x + 5 = - x + 3 ( add x to both sides )

4x + 5 = 3 ( subtract 5 from both sides )

4x = - 2 ( divide both sides by 4 )

x = - 0.5

substitute x = - 0.5 in either of the 2 equations

using y = - x + 3 then y = 0.5 + 3 = 3.5

solution is (- 0.5, 3.5 ) → c


6 0
3 years ago
At the county fair, Darius can purchase 3 candy apples and 4 bags of peanuts for $11.33. He can purchase 9 candy apples and 5 ba
Ksenya-84 [330]
Let c represents the cost of a candy apple and b represents the cost of a bag of peanuts.

Darius can purchase 3 candy apples and 4 bags of peanuts. So his total cost would be 3c + 4b. Darius can buy 3 candy apples and 4 bags of peanuts in $11.33,so we can write the equation as: 

3c + 4b = 11.33   (1)

Darius can purchase 9 candy apples and 5 bags of peanuts. So his total cost would be 9c + 5b. Darius can buy 9 candy apples and 5 bags of peanuts in $23.56,so we can write the equation as: 

9c + 5b = 23.56   (2)

<span>Darius decides to purchase 2 candy apples and 3 bags of peanuts. The total cost in this case will be 2c + 3b. To find this first we need to find the cost of each candy apple and bag of peanuts by solving the above two equations.

Multiplying equation 1 by three and subtracting equation 2 from it, we get:

3(3c + 4b) - (9c + 5b) = 3(11.33) - 23.56

9c + 12b - 9c - 5b = 10.43

7b = 10.43

b = $1.49

Using the value of b in equation 1, we get:

3c + 4(1.49) = 11.33

3c = 5.37

c = $ 1.79

Thus, cost of one candy apple is $1.79 and cost of one bag of peanuts is $1.49.

So, 2c + 3b = 2(1.79) + 3(1.49) = $ 8.05

Therefore, Darius can buy 2 candy apples and 3 bags of peanuts in $8.05</span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • ~~~40 POINTS~~~<br><br> Please answer this question!!
    15·2 answers
  • An adult turtle weighed 3 3/4 ounces how much would 3 adult turtles weigh
    5·2 answers
  • The slope of the equation in the picture
    14·2 answers
  • What is the measure of angle x?
    12·2 answers
  • What is the value of the expression below
    8·2 answers
  • What is the answer to this math question?
    10·1 answer
  • Arpad's roof is shaped like a square pyramid. The square base has side lengths of 55 feet. The height of each triangular face is
    13·2 answers
  • A team scored 26 points during a football game. This team scored twice as many field goals (3 points each) as it did touchdowns
    5·2 answers
  • Help pls . Thank you very much
    12·2 answers
  • 3 bags of dog treats for $7.38. What is the cost per bag of dog treats
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!