1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arte-miy333 [17]
3 years ago
5

Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax. How much did each pencil cost before the sales

tax was added? Enter your answer in the box.
Mathematics
2 answers:
Kaylis [27]3 years ago
6 0
52 cents would be the answer.

Hope this helped. Would you like me to explain how I got it?
castortr0y [4]3 years ago
6 0

Answer:

0.52

Step-by-step explanation:

is correct just did the test and got 100%

You might be interested in
Note: You may use a calculator to solve the following problems.
Verizon [17]
Use a calculator it will help.
4 0
3 years ago
Harvard University accepts 6 students for every 100 applicants. How many students will be accepted in 850 applicants apply for a
LenKa [72]

Answer:

51 students.

Step-by-step explanation:

First you need to establish a rate 6/100+3/50

8*100=800   6*8=48

3/50

850-800=50   3/50

48+3=51



5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please Help! Will mark brainliest!
damaskus [11]

Answer:

440 miles

Step-by-step explanation:

miles  ÷ gallons

132 ÷ 6 = 22

22 miles per gallon

22 × 20 = 440

3 0
2 years ago
Ron is selling items at a craft show. The first hour his sales are $20. His sales grow by 10% each hour. What are Ron's total sa
olga nikolaevna [1]
C. $122.10

20 first hour
20+0.1*20 = 22 second hour
22+0.1*22 = 24.2 third hour
24.2+0.1*24.2 = 26.62 fourth hour
26.62+0.1*26.62 = 29.282 fifth hour
Total=$122.10
5 0
3 years ago
27/96 reduce to the lowest terms
velikii [3]

\frac{27}{96}=\frac{9}{32}

by 3




4 0
3 years ago
Other questions:
  • A medication order is for 2 1/4 gr of a drug to be given tid. You have 3/4 gr tabs in stock. How many tablets would you give wit
    14·1 answer
  • The sum of 4 times a number and 7 is 19
    11·2 answers
  • Simplify the ratio 19:114
    9·2 answers
  • Find the value of x<br><br> a. 124<br> b. 50<br> c. 93.5<br> d. 32
    11·1 answer
  • In all, 1000 students took a statistics exam worth 150 points. The first quartile (or Q1) for all 1000 scores is 90 points. Abou
    14·2 answers
  • Use the given information to determine which lines, if any , are parallel
    6·1 answer
  • The football team needs to raise at least $7,000 for new football uniforms. An anonymous donor gave the team $1,250 toward their
    15·1 answer
  • Elaine is making a flower garden with rows of flowers. The garden is 20 yards long. She wants a total of 7 rows of flowers that
    15·2 answers
  • a triangular sail has sides of 10 ft ,24ft,and 26ft .if the shortest side of a similar sail measures 6ft , what is the measure o
    7·1 answer
  • How is 8% sales tax like an 8% increase
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!