1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVEN [57.7K]
3 years ago
11

At a pet store the total cost of 8 pounds of Brand X dog food and 1 pound of Brand Y dog food is $8.40, including tax. The total

cost of 16 pounds of Brand X dog food and 8 pounds of Brand Y dog food is $24.00, including tax. What is the price per pound of Brand Y dog food?
Mathematics
1 answer:
patriot [66]3 years ago
8 0

Answer: The price per pound of Brand Y dog food is \$1.2

Step-by-step explanation:

We have to brands of dog food (Brand X and Brand Y).

So, firstly we are told the total cost of 8 pounds of Brand X and 1 pound of Brand Y \$ 8.40:

8X+1Y=\$8.40 (1)

Then, we are told the total cost of 16 pounds of Brand X and 8 pounds of Brand Y is $24.00:

16X+8Y=\$24.40 (2)

Now we have two equations with two unknowns and we need to find Y.

Multiplying eqquation (1) by -2:

-16X-2Y=-\$16.8 (3)

Adding (2) and (3):

6Y=\$7.2 (4)

Isolating Y:

Y=\$1.2 (5) This is the price per pound of Brand Y dog food

You might be interested in
PLEASE HELP ASAP!!!!
DaniilM [7]

Answer:

An independent clause is a group of words that contains both a subject and a predicate. It expresses a complete thought and can stand alone as a sentence. It can also be joined to other dependent or independent clauses to make a more interesting and complex sentence.Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
I need the range for this.
docker41 [41]

Answer:

(-3, 3)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If h(x)= (f o g)(x) and h(x)= 4 √x+7, find g(x) if f(x) = 4 √x+1
stepladder [879]
(f o g)(x)=f(g(x))

so

h(x)=f(g(x))
4\sqrt{x+7}=4\sqrt{g(x)+1}
hmm, see the differences

x+7=g(x)+1

x+6=g(x)
g(x)=x+6
6 0
3 years ago
Solve<br> 4(x + 3) = 6<br><br> Make x the subject
Irina-Kira [14]

Answer:

x = -3/2

Step-by-step explanation:

4(x + 3) = 6

4x + 12 = 6

4x = 6 - 12

4x = -6

x = -6/4

x = -3/2

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write 16.3 as a mixed number
GarryVolchara [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is 16 3/10

That's about as mixed as you can get it.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the value of a plot of land is $18000. Land tax charged at the rate of $0.70 per $100 value. What is the total amount of tax pai
    5·2 answers
  • Francisco takes care of 20% of the plants, which is 12 plants. how many total plants are in the garden?
    11·1 answer
  • It takes you 3/8 of a hour to walk 9/10 of a mile. How far can you walk in 2 hours?
    14·2 answers
  • Catherine has $54. She plans to spend more than $20 of the money for a painting canvas. The rest will go toward paints. Each tub
    7·1 answer
  • You're making dessert, but your recipe needs adjustment. Your sugar cookie recipe makes 4 dozen cookies, but you need 1 dozen co
    14·1 answer
  • Five standard six-sided dice are rolled. What is the probability that at least three of them show a 6?
    7·1 answer
  • Y = 2(x – 3)2 - 4<br> Convert to standard form
    11·2 answers
  • Which of the following has factor of (× - 4) (× - 3)?​
    15·1 answer
  • Help please. Need a simple explanation. ​
    13·1 answer
  • Multiply: 3x4=<br> and 2 x 3 =
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!