1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
4 years ago
6

If 24 pencils cost $1.20 then how much does one pencil cost?

Mathematics
2 answers:
maria [59]4 years ago
8 0

Answer:

The cost is $.05   or 5 cents per pencil

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of pencils

1.20 /24

.05

The cost is $.05   or 5 cents per pencil

Masteriza [31]4 years ago
7 0

Answer:

$0.05

Step-by-step explanation:

1.20 divided by 24

You might be interested in
suppose that you pay a dollar to roll two dice if you roll some eight or nine you get a dollar back plus a dollar fifty if not y
never [62]
A little confused by the question
6 0
3 years ago
HELP ME OUTTTT PLEASEEEEEE
Alex

Answer:

3

Step-by-step explanation:  

hope this helps

7 0
3 years ago
The sum of the ages of Mr Lin and his son Ethan is 38 years. In three years' time, Mr Lin will be three times as old as his son.
Sati [7]

Answer:

Mr.Lin's present age is 30 years now. His son is 8 years old now.

Step-by-step explanation:

Let L = Mr.Lin's present age,

   S = his son's present age.

First equation  is

L + S = 38.       (1)

The second equation is  

L + 3 = 3*(S+3)   (2)   ("In three years' time, Mr.Lin will be three times as old as his son.")

From (1), express S = 38-L and substitute it into (2). You  will get

L + 3 = 3*((38-L)+3),   or

L + 3 = 114 - 3L + 9,

4L = 114 + 9 - 3,  

4L = 120,

L = 30.

8 0
3 years ago
Percent equations the question is blank % of 75 = 30
lubasha [3.4K]

Answer:

40

Step-by-step explanation:

30/75 = .4

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me pleaseeee ASAP
Harrizon [31]
Yoh...Aye it’s only gonna get harder from here tbh
6 0
3 years ago
Other questions:
  • For what value of x is line a parallel to line b?<br><br> Enter your answer in the box.<br> x =
    13·2 answers
  • 1.8r + 9 = -5.7r - 6 Show your work and answers.
    15·2 answers
  • Solve : -2 1/3 - (-5) =?
    15·1 answer
  • What is the value of 3-(-2)?
    12·1 answer
  • In European roulette, the wheel is divided into 37 compartments numbered 1 through 36 and 0. (In American roulette there are 38
    9·1 answer
  • Find the measure of &lt;2.
    9·2 answers
  • Write the equation of the line fully simplified slope-intercept form​
    14·1 answer
  • Math To Do, Ready
    9·1 answer
  • 8(9s + 3) +9<br> I need help simplifying this
    11·1 answer
  • (f + g)(x) = (g + f )(x) is true for all functions. True or False?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!