1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
3 years ago
6

If 24 pencils cost $1.20 then how much does one pencil cost?

Mathematics
2 answers:
maria [59]3 years ago
8 0

Answer:

The cost is $.05   or 5 cents per pencil

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of pencils

1.20 /24

.05

The cost is $.05   or 5 cents per pencil

Masteriza [31]3 years ago
7 0

Answer:

$0.05

Step-by-step explanation:

1.20 divided by 24

You might be interested in
What is the value of 6x – 3y if x = 5 and y=-1?<br>F. 11 G. 33 H. 65 1. 65​
atroni [7]

Answer:

it is G.33

brainliest plz

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
1,000 darts were thrown at the rectangular board shown here. If 159 darts hit the circle, which of the following is most likely
Ludmilka [50]
The probability would be \frac{159}{1000},
Simplify and turn into ratio.
0.159 : 1.

I am unsure what the full question was though.

Hope this helps.

7 0
3 years ago
Find the Area? length is 9m and width 4m​
polet [3.4K]

Answer:

9*4=36

I did the math

5 0
3 years ago
In a school 35% of 280 students bring lunch from home. How many students is that?​
N76 [4]

Answer: 98

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to this equation x+6=24
mihalych1998 [28]

x=18 if im not mistaken that was pretty easY

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The data below shows the temperature of the water in a swimming pool over a two week period.
    13·1 answer
  • Is 2 hours and 30 minutes more or less than 10% of a day?
    6·2 answers
  • What is the equation of a line, in point- slope form, that passes through (5, -3) and has a slope of 2/3?
    6·1 answer
  • There are 12 and in a class. What is the largestnumber of groups they can besplit into and have the samenumber of boys and girls
    12·2 answers
  • Twice the difference of a number and 5 is equal to three times the sum of the number and 8
    12·1 answer
  • Can u solve 7-12 and 14 please
    11·1 answer
  • How do you turn a fraction into a decimal
    15·2 answers
  • What is the average rate of change between the points (2,1) and (10,5)
    8·1 answer
  • Mark wants to determine the height, x, of a nearby tree. he stands 47 feet from the base of the tree. The measure of the angle o
    7·1 answer
  • Please help me
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!