The anwser is 3x-5 yuhhhhhhhhhhhhhhhhh
Let
x-------> the first number
y------> the second number
we know that


equation 

equation 
substitute equation 1 in equation 2

using a graph tool-----> to resolve the second order equation
see the attached figure
the solution is

Answer:
Step-by-step explanation:
From the first receipt:
2 pounds of grapes + 4 pounds of oranges = 10.70 which, in an algebraic equation, looks like this:
2g + 4o = 10.70
From the second receipt:
3 pounds of grapes + 2 pounds of oranges = 9.65 which, in an algebraic equation, looks like this:
3g + 2o = 9.65
Putting those together into a system and solving using the elimination method:
2g + 4o = 10.7
3g + 2o = 9.65
I am going to eliminate the oranges first since it's easier to do that. I will multiply the second equation by -2 to get a new system:
2g + 4o = 10.7
-6g - 4o = -19.3
As you can see, the oranges are eliminated because 4o - 4o = 0o. That leaves us with only the grapes:
-4g = -8.6 so
g = 2.15
Grapes cost $2.15 per pound. Now sub that into either one of the original equations to solve for the cost per pound of oranges:
2(2.15) + 4o = 10.7 and
4.3 + 4o = 10.7 and
4o = 6.4 so
o = 1.60
Oranges cost $1.60 per pound. That is choice D from your list.
You would distibute first distribute
6x-10=8
add 10 on both sides
6x=18
Then you divide 6 on both sides to get x by itself so
x=3