1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
3 years ago
8

The produce market is having a sale on grapes and oranges. A customer found the following two receipts in her cart as she was wa

lking into the store. Use the information from the receipts to write a system of linear equations that can be used to determine the price per pound of grapes and the price per pound of oranges. Then, use the system to test the following solutions to determine which solution is viable. A. Given these constraints, grapes cost $3.25 per pound, and oranges cost $1.05 per pound. B. Given these constraints, grapes cost $1.60 per pound, and oranges cost $2.15 per pound. C. Given these constraints, grapes cost $1.05 per pound, and oranges cost $3.25 per pound. D. Give these constraints, grapes cost $2.15 per pound, and oranges cost $1.60 per pound.

Mathematics
1 answer:
AleksandrR [38]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

From the first receipt:

2 pounds of grapes + 4 pounds of oranges = 10.70 which, in an algebraic equation, looks like this:

2g + 4o = 10.70

From the second receipt:

3 pounds of grapes + 2 pounds of oranges = 9.65 which, in an algebraic equation, looks like this:

3g + 2o = 9.65

Putting those together into a system and solving using the elimination method:

2g + 4o = 10.7

3g + 2o = 9.65

I am going to eliminate the oranges first since it's easier to do that. I will multiply the second equation by -2 to get a new system:

2g + 4o = 10.7

-6g - 4o = -19.3

As you can see, the oranges are eliminated because 4o - 4o = 0o. That leaves us with only the grapes:

-4g = -8.6 so

g = 2.15

Grapes cost $2.15 per pound. Now sub that into either one of the original equations to solve for the cost per pound of oranges:

2(2.15) + 4o = 10.7 and

4.3 + 4o = 10.7 and

4o = 6.4 so

o = 1.60

Oranges cost $1.60 per pound. That is choice D from your list.

You might be interested in
Find the median and mean of the data set below:
Anvisha [2.4K]
Bro I’m trying to figure this out on my own test
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help! super urgent!
Sindrei [870]

Answer:

A. square root of 3 times 5

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
An office manager spent $4870 on a
Andrews [41]

Answer:

6 chairs

8 desks

Step-by-step explanation:

First, we assume that all 14 items he bought were chairs, if that was to be true then the office manager would spend...

125 x 14 =  1750$

We see that he spent less then he should have so now we start to substitute desks instead of chairs, and we have to keep in mind that if we change 1 chair to a desk then the total will increase by...

515 - 125 = 390$

Now we just find the difference between the needed total and the total that we get if the office manager would by only chairs and then divide the result by 390 in order to find the number of desks, and so we get...

(4870 - 1750) / 390 = 3120 / 390 = 8 desks

And now that we know the number of desks we just subtract the number of desks from 14 and get the number of chairs, and so...

14 - 8 = 6 chairs

7 0
2 years ago
Find the four arithmetic means between -21 and -36.
lara31 [8.8K]
The numbers given in the problem above are part of an arithmetic sequence with first and sixth terms equal to -21 and -36, respectively. Firstly, calculate for the common difference (d).
 
                                    d = (-36 - -21) / (6 - 1) = -3

The arithmetic mean is calculated by adding -3 to the term prior to it. 

            a2 = -21 + -3 = -24               a3 = -24 + -3 = -27
            a4 = -27 + -3 = -30               a5 = -30 + -3 = -33

Thus the four arithmetic means are -24, -27, -30, and -33.
4 0
3 years ago
What is the value of fraction 1 over 3x2 + 5.2y when x = 3 and y = 2?
LenaWriter [7]
\dfrac{1}{3}x^2+5.2y\\\\for\ x=3\ and\ y=2\\\\\dfrac{1}{3}\cdot3^2+5.2\cdot2=\dfrac{1}{3}\cdot9+10.4=\dfrac{9}{3}+10.4=3+10.4=13.4
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please could you find the answers to the questions in the attachment.
    8·1 answer
  • What is 22.47 rounded to the nearest tenth
    12·2 answers
  • Solve for s.
    12·1 answer
  • One-half (1/2) hour equals______________.
    13·2 answers
  • Pls send answer pls, I rlly need help thank you so much
    8·1 answer
  • mr.barret bought a new battery for his new car. the battery cost $72. sincw batteries are a taxable item he had to pay 7.5%. wha
    8·2 answers
  • Two cars leave towns 300 kilometers apart at the same time and travel toward each other. One car's rate is 10 kilometers per hou
    14·1 answer
  • PLEASE ANSWER I WILL GIVE YOU BRAINIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • A system of equations is given below.
    7·1 answer
  • Х
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!