1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
3 years ago
8

The produce market is having a sale on grapes and oranges. A customer found the following two receipts in her cart as she was wa

lking into the store. Use the information from the receipts to write a system of linear equations that can be used to determine the price per pound of grapes and the price per pound of oranges. Then, use the system to test the following solutions to determine which solution is viable. A. Given these constraints, grapes cost $3.25 per pound, and oranges cost $1.05 per pound. B. Given these constraints, grapes cost $1.60 per pound, and oranges cost $2.15 per pound. C. Given these constraints, grapes cost $1.05 per pound, and oranges cost $3.25 per pound. D. Give these constraints, grapes cost $2.15 per pound, and oranges cost $1.60 per pound.

Mathematics
1 answer:
AleksandrR [38]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

From the first receipt:

2 pounds of grapes + 4 pounds of oranges = 10.70 which, in an algebraic equation, looks like this:

2g + 4o = 10.70

From the second receipt:

3 pounds of grapes + 2 pounds of oranges = 9.65 which, in an algebraic equation, looks like this:

3g + 2o = 9.65

Putting those together into a system and solving using the elimination method:

2g + 4o = 10.7

3g + 2o = 9.65

I am going to eliminate the oranges first since it's easier to do that. I will multiply the second equation by -2 to get a new system:

2g + 4o = 10.7

-6g - 4o = -19.3

As you can see, the oranges are eliminated because 4o - 4o = 0o. That leaves us with only the grapes:

-4g = -8.6 so

g = 2.15

Grapes cost $2.15 per pound. Now sub that into either one of the original equations to solve for the cost per pound of oranges:

2(2.15) + 4o = 10.7 and

4.3 + 4o = 10.7 and

4o = 6.4 so

o = 1.60

Oranges cost $1.60 per pound. That is choice D from your list.

You might be interested in
Create a tally chart with the data below
ladessa [460]
3 beach 2 skiing and 2 camp
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value if the expression 6+18÷3×4
Liula [17]
In the order of PEMDAS
the first thing you would do is divide 18/3 = 6
then multiply 6 x 4 = 24
then add 24 + 6 = 30
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pls help soon!Amélie runs a bakery. She wants to find out whether her cake sales are affected by the weather conditions. She rec
kozerog [31]
1.The correlation coefficient is close to B. 0.50
we can conclude that Amélie's cake sales are affected by the daily temperature. <span>A. Strongly</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!!!
frozen [14]
A) \frac{2 \frac{1}{4}}{ \frac{1}{2}}
b)\frac{1}{2} • 2 = 1
so \frac{9}{4} • 2 = \frac{9}{2} cups (which is 4 \frac{1}{2} )
5 0
3 years ago
HELP HELP HELP I WILL GIVE BRAINLIEST YALL BETTER NOT GIVE ME A NOT SMART ANSWERS IF YOU DO ILL REPORT THE QUESTION :/
monitta

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Multiply ben (y) by 4 since dave has 4x more and add % since jeff has 5 more than Daves total

Hope this helps ^_^

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A scalene triangle ______ has symmetry with respect to a line containing a median of the triangle.
    13·2 answers
  • Definition of Base Angles?
    5·1 answer
  • There are 1,596 fans at a football match. 3/7 of them are children. How many adults attended the football match?
    13·1 answer
  • What would the temperature be on an autumn day?
    6·2 answers
  • Please help me i have only 2 min to solve this
    14·1 answer
  • Help,anyone can help me do quetion​
    13·1 answer
  • Write the sum in standard form
    15·1 answer
  • What is the balance after four
    10·2 answers
  • Help please im bad at math
    12·2 answers
  • Helppp area composite figures
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!