Price / weight = unit price
product A : 1.36 / 8 = 0.17 per oz
product B : 3.20 / 16 = 0.20 per oz
product A has the lower unit price
The Jacobian for this transformation is

with determinant
, hence the area element becomes

Then the integral becomes

where
is the unit circle,

so that

Now you could evaluate the integral as-is, but it's really much easier to do if we convert to polar coordinates.

Then

Each X and Y in the equations don't have a number in front of them so they are all considered 1.
D = 1*(-1) - 1*(-1) = -1 -1 = -2
The answer is -2
2/X^2=4/X+1 times by both denominators
2(x+1)=4(x^2)
2x+2=4x^2
4x^2-2x-2=0
(2x+1)(2x-2)=0
x=2x+1 or 2x-2
x=-1/2 or 1
Answer:
the two angles are 55° each
Step-by-step explanation:
Let the two equal angles be y each
Therefore,
70° + y + y = 180°
Collect like terms
2y = 180 — 70
2y = 110
Divide both side by the coefficient of y i.e 2
y = 110/2
y = 55°
Therefore, the two angles are 55° each