1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
faltersainse [42]
3 years ago
15

Tony is in charge of the concession stand. he charges $4.00 for two hot dogs and two sodas. he charges $4.50 for three hot dogs

and one soda. how much does tony charge per hot dog? how much per soda? -$1.00 per hotdog;$0.50 per soda -$1.25 per hotdog;$0.75 per soda -$1.50 per hotdog;$0.75 per soda -$2.00 per hotdog; $1.00 per soda
Mathematics
2 answers:
OverLord2011 [107]3 years ago
4 0

Answer:

\$1.25 per hot dog and \$0.75 per soda

Step-by-step explanation:

Let

x------> the charge per hot dog

y-----> the charge per soda

we know that

2x+2y=4 ------> equation A

3x+y=4.50 ------> equation B

Multiply by -2 equation B

-2(3x+y)=-2*4.50

-6x-2y=-9 ------> equation C

Adds equation A and equation C

2x+2y=4\\-6x-2y=-9\\---------\\ 2x-6x=4-9\\-4x=-5\\x= \$1.25

Find the value of y

3x+y=4.50

3(1.25)+y=4.50

y=4.50-3.75=\$0.75

therefore

\$1.25 per hot dog and \$0.75 per soda

lesya [120]3 years ago
3 0
I dont get it at all  ithink you need to take this part out <span>-$1.00 per hotdog;$0.50 per soda -$1.25 per hotdog;$0.75 per soda -$1.50 per hotdog;$0.75 per soda -$2.00 per hotdog; $1.00 per soda</span>
You might be interested in
What is the unit rate for sukis scrumptious sushi?
Vladimir [108]
A. 4.50 for 1 sushi roll
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
6 times the sum of y and 11
Gelneren [198K]

Answer:

6y+66

Step-by-step explanation:

write the problem out, placing 6 on its own, and the sum of y and 11 inside a pair of parentheses after the 6.

6(y+11)

then, just use the distributive property and multiply each term inside the coefficients by six. you'll get 6y+66 as your final answer.

if your teacher says that the final answer is not supposed to have variables in it, then we'll need a bit more information.

4 0
3 years ago
Which ordered pairs are solutions to the inequality 2y−x≤−6 ?
Ray Of Light [21]
Try plugging them in, might seem tedious, but it's the best way to practice. if you plug in a pair and the left side of the equation is less than or equal to 6, it's the right answer.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Your uncle buys a new tv in sale for 448.99. The regular price for the tv was 724.99. What is the best estimate of the total amo
photoshop1234 [79]
So subtract $724.99 - $448.99 = 300
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the numerical expression. − 1 3 − (− 4 9 )
notka56 [123]
Two negatives make a positive so, -13 - (-49) equals -13 + 49, or 49-13, they are all the same thing, all equal to 36. 
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help quickly, I have to turn this in tomorrow for school
    12·1 answer
  • In which sentence is refuge used correctly?
    7·2 answers
  • True or False? You can represent the distance of an object underground using negative numbers.
    10·1 answer
  • Mariano's brought 200 lb of bananas last week 45 of the bananas rotted before they could put them out for sale what percent of b
    13·1 answer
  • Which are examples of harmful mutations? Check all that apply.
    15·1 answer
  • What is the answer really need it my moms checking it when she gets back
    10·1 answer
  • Find the value of x.<br>please i need the answer today.<br>Thank you.​
    12·2 answers
  • Abigail is 5 years older than Brenda.
    10·1 answer
  • I ran 10km/hr in 2 hrs
    15·1 answer
  • Find the sum of 2√5 and 3√16 in simplest form. Also, determine whether the result is rational or irrational and explain your ans
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!