1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kvv77 [185]
3 years ago
9

Name two things in your classroom that can hold more than 1 cup

Mathematics
2 answers:
sergij07 [2.7K]3 years ago
3 0
Water bottle,Cup.is what can hold 2 cups
Law Incorporation [45]3 years ago
3 0
•Desk
•cabinets
(hope I helped)
You might be interested in
Simplify.<br> 32<br> 478<br> 016<br> 0 16V2<br> 4v2
erica [24]

Answer:

##

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
10 lemons cost £1. 20 find the cost for 4
Kryger [21]

0.48p

Step-by-step explanation:

1.20÷10=0.12

0.12×4=0.48

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A bag contains purple marbles and white marbles, 30 in total. The number of purple marbles is 6 less than 5 times the number of
Nastasia [14]
The answer would be 9
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of a line that passes through (4,  3) and has a slope of 2? y=2x−11 y=2x−7 y=2x−1 y=2x−5
LenaWriter [7]

Step-by-step explanation:

The coefficient of the x term repesents the slope of the graph.

So we have y = 2x +- ( ).

We have to find our number term, so let's substitute x = 4 and y = 3.

(3) = 2(4) +- ( )

3 = 8 +- ( )

To make this right, the number term must be -5.

3 = 8 - 5

So the equation is y = 2x - 5.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
"Two purple sea slugs are mated with each other. Among their numerous offspring, 428 have a purple integument and 152 have orang
Orlov [11]

Answer:55

Step-by-step explanation:

55x1=55

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The temperature outside dropped 13 degrees Fahrenheit in 7 hours. The final temperature was -2 degrees Fahrenheit. What was the
    6·1 answer
  • BRAINLIST OPPORTUNITY! <br> HELP QUICKKKK!!!!
    8·1 answer
  • a pay phon3 at a shopping mall charges $0.68 for the first four minutes and $0.21 for each additional find the cost of a 10-minu
    5·2 answers
  • A baseball team loses twice as many games as it wins. The baseball season is 162 games long. How many games will the team lose?
    6·2 answers
  • Elin has 1/3 hour to warm up she must do 6 equal stretches how much time does she spend on each exercise
    10·1 answer
  • Pls help :(
    9·2 answers
  • Write the additive and multiplicative inverse of -1/2​
    11·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $3.05 for 6 muffins what is the price per dozen
    7·1 answer
  • Tessellations
    15·1 answer
  • - 5/6 x 1/8 as decimal
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!