Cristina bought a bag of coffee for $8.47. The weight of the bag was 7/8 of a pound. What was the price, per pound, of the coffe
e?
2 answers:
$8.47/ (7/8 pound)= $9.68/pound.
The price of the coffee is $9.68/pound~
~For this problem, you need to divide.
~The easy way that I think might help you is if you change the fraction into a decimal.
Now divide $8.47 by 0.875
The price per pound of the coffee was $9.68
You might be interested in
combine like terms: -5p > -10
divide by -5 on both sides: p > 2
Answer:
a.4
Step-by-step explanation:
because
Value = 21.4 * 15 * $57.50 = $18457.5
Answer:
5.
we have.
11x=½(16x+16+50)
22x=16x+66
22x-16x=66
6x=66
x=66/6
x=11
6.
118°=½(6x-11+181)
236=6x+170
6x=236-170
x=66/6
x=11°
7.
34°=½(arcAK-arc LN)
34×2=(110-arc LN)
arc LN =110-68
arc LN=42°
8.
<L=½(arc EN-arc KM)
<L=½(139°-73°)
<L=33
Y=1/3x + 2 as the y intercept is 2 and slope is 1/3