Answer:
x = 37
Step-by-step explanation:
You just minus 5 from 42 lol
It would be 22 x 3.14 = 69.08 i’m pretty sure lolol sorry if i’m wrong
Answer:
Visit geogebra.com
Step-by-step explanation:
none needed <3
Answer:
Step-by-step explanation:
3c + 5w = 16
6c + 2w = 22
-6c - 10w = -32
6c + 2w = 22
-8w = -10
w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb
3c + 5(1.25) = 16
3c + 6.25 = 16
3c = 9.75
c = $3.25 per lb