1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldfiish [28.3K]
3 years ago
15

Selected information from the accounting records of Ellison Manufacturing Company follows:

Business
1 answer:
Amanda [17]3 years ago
7 0

Answer:

b. 94.9

Explanation:

The computation of the number of days' sales in average inventories is shown below:

Day inventory outstanding = (Beginning inventory + ending inventory) ÷ 2  ÷ cost of goods sold × total number of days in a year

= ($672,000 + $576,000) ÷ 2 ÷ $2,400,000 × 365 days

= ($624,000 ÷ $2,400,000 ) × 365 days

= 94.90 days

Simply we take the average of inventory and divide from the costs of goods sold

All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it

You might be interested in
Is it true savings vehicles are never insured
enyata [817]
No it is not true savings vehicles can be insured.
7 0
2 years ago
Luthan Company uses a predetermined overhead rate of $22.60 per direct labor-hour. This predetermined rate was based on a cost f
Anit [1.1K]

Answer:

$248,600

Explanation:

The computation of amount of manufacturing overhead is shown below:-

Amount of manufacturing overhead would have been applied = Predetermined overhead rate × Actual direct labor-hours

= $22.60 × 11,000

= $248,600

Therefore for computing the amount of manufacturing overhead we simply multiply the Predetermined overhead rate with Actual direct labor-hours

5 0
2 years ago
Alpha Company manufactures Product P and sells it in packs of 10 units. The actual results for the first week in January are as
kaheart [24]

Answer:67500

The right solution is "13,675 U".

Explanation:

According to the question,

The standard material cost will be:

= 25000\times (\frac{90000}{30000} )\times 0.90

= 25000\times 30000\times 0.90

= 67,500

The actual material cost will be:

= 95500\times 0.85

= 81,175

hence,

The total material price variance will be:

= Actual \ cost - Standard \ cost

= 81175-67500

= $13,675 (Unfavorable)

3 0
2 years ago
One reason people do not get enough to eat in a country is because:
Assoli18 [71]

Answer:

C

Explanation:

One reason people do not get enough to eat in a country is because some crops are grown for export, leaving little to consume internally.

The amount of money made by expoting this crops is more beneficial to the economy and to the farmers that they prefer to export than to sell locally.This akes the crops scare in the country and equally very expensive.

7 0
3 years ago
Uestion 5
konstantin123 [22]

Answer:

BROOKLYN LTD

The selling price should be set at Shs. 15,000.  At this price, there are more sales in unit and value than at the selling price of Shs. 24,000.

Explanation:

a) Data and Calculations:

                                            Shs. 15,000   Probability  Expected Sales

Forecasted Sales Volume     20,000              10%         2,000

Forecasted Sales Volume     30,000              60%       18,000

Forecasted Sales Volume     40,000              30%       12,000

Total Expected sales                                                     32,000

Total Sales Value = Shs. 480,000,000 (Shs. 15,000 x 32,000)

                                       Shs. 24,000     Probability  Expected Sales

Forecasted Sales Volume       8,000              10%             800

Forecasted Sales Volume     16,000              30%          4,800

Forecasted Sales Volume    20,000              30%          6,000

Forecasted Sales Volume    24,000              30%          7,200

Total Expected sales                                                      18,800

Total Sales Value = Shs. 451,200,000 (Shs. 24,000 x 18,800)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • During 2019, Dowdy, a C corporation, realized a long-term capital gain of $8,000 from the sale of a tract of land, a short-term
    6·1 answer
  • Delta Company produces a single product. The cost of producing and selling a single unit of the product at the company’snormal a
    14·1 answer
  • The eu became an economic union when the ____ went into effect in 1993.
    11·1 answer
  • Each unit requires 2 pounds of direct materials, which cost $6 per pound. The company’s policy is to maintain direct materials i
    6·1 answer
  • Caroline has saved $100,000 for her retirement. She earned 4 percent interest on that money during the year 2013. If the inflati
    12·1 answer
  • If fixed costs are $1,200,000, the unit selling price is $240, and the unit variable costs are $110, what is the amount of sales
    11·1 answer
  • The majority if new business owners rely heavily on
    15·1 answer
  • Calligraph Publishing Company has created a system for storing every piece of data about every one of its books, both those that
    13·1 answer
  • Select the true statement about default risk. It is the risk that the bond's price will fall below its par value. Bondholders ha
    6·1 answer
  • Sheridan Chemicals Company acquires a delivery truck at a cost of $27,200 on January 1, 2022. The truck is expected to have a sa
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!