Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
Answer:
234500000020000000000000000
Step-by-step explanation:
Its impossible for there to be 2.5 children so im assuming you meant 25.
therefore
25= 100%
100/14= 7.1
7.1% of Mr. carters class were girls
Answer:
store a
Step-by-step explanation:
Store A: 25% off on $80 is $20, so the sneakers would be $60. Take 10% of $60 to get $6 off. The sneakers at Store A would cost $60 - $6 = $54. Store B: 20% off on $80 is $16, so the sneakers would be $64. Take 15% of $64 to get $9.60 off. The sneakers at Store B would cost $64 - $9.60 = $54.40.