1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
2 years ago
15

What layer in the atmosphere has the greatest depth and how deep is it?

Mathematics
1 answer:
Levart [38]2 years ago
8 0
Trophosphere; and how thick it is varies on what part of the Earth
You might be interested in
Juanita wants to buy 12.5 pounds of stones to decorate her garden. The stone normally sells for $1.80 a pound. The salesman offe
anastassius [24]

Step-by-step explanation:

$1.80 per pound

The amount she's supposed to buy it is

1.80 × 12.5 = $22.5

She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved

$22.5 - $21.25 = $1.25

the amount she saved per pound is

1.25/12.5 = $0.1 per pound

5 0
3 years ago
What is 100000000000000x234500000020000030040040
Pavlova-9 [17]

Answer:

234500000020000000000000000

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In mrs.carters class there are 2.5 children. 14 of them were girls. what percent of the children in mr.carters class are girls
NeX [460]
Its impossible for there to be 2.5 children so im assuming you meant 25.
therefore
25= 100%
100/14=  7.1
7.1% of Mr. carters class were girls 
6 0
2 years ago
f(x) = x2 + 3x - 7 For the function shown, what is the range of the function when the domain is (-3, 2, 5}?A (-7,33] B) {3, 11,
kkurt [141]

Answer: C

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
You want to buy a new pair of Kickin’ sneakers and you see the following ads: Store A All Sneakers 25% Off! Kickin’ Brand priced
maksim [4K]

Answer:

store a

Step-by-step explanation:

Store A: 25% off on $80 is $20, so the sneakers would be $60. Take 10% of $60 to get $6 off. The sneakers at Store A would cost $60 - $6 = $54. Store B: 20% off on $80 is $16, so the sneakers would be $64. Take 15% of $64 to get $9.60 off. The sneakers at Store B would cost $64 - $9.60 = $54.40.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the chinese remainder theorem to solve the systems of congruences:
    7·1 answer
  • There are two different music download companies that offer a monthly plan for downloading songs. S-Jams charges $1.29 per song
    10·2 answers
  • 7x+3+6x+11 i need help solving this problem
    5·1 answer
  • She bakes 4 batches of cookies in the morning and 4 batches of cookies in the evening. Each batch has 12 cookies. She fill the b
    9·2 answers
  • Helena wants to paint a box in the shape of a cube with sides that are 18 inches long. what is the surface area that Helena will
    5·1 answer
  • 2. Find the<br> y-intercept
    10·1 answer
  • Please help its due tonight!!
    9·2 answers
  • I really need help please!
    15·1 answer
  • What is -0.17r+0.91+r
    7·1 answer
  • The vertex angle of isosceles triangle is 110. what are the measures of the base angles
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!