1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timurjin [86]
3 years ago
9

If an equation is an identity, then how many solutions does it have?

Mathematics
2 answers:
7nadin3 [17]3 years ago
8 0

Infinite is the answer

olga2289 [7]3 years ago
3 0
Hello,

If an equation is an identity, then every value of the variable makes the egality true.

Generaly we resolve an equation in R.

In this case Sol=R
You might be interested in
What is the common difference in this sequence?{48, 32, 16, 0, ...
julia-pushkina [17]
The common difference in this sequence is -16 because each number decreases by 16 from the last
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x
riadik2000 [5.3K]

Answer:

4√5

Step-by-step explanation:

Use Pythagorean theorem

a^2=21^2-19^2

a^2=441-19^2

a^2=441-361

a^2=80

a= √80

simplify

6 0
2 years ago
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME, with the worksheet will MARK AND 5 STARS!!!
mote1985 [20]

Answer:

26 miles per houre

Step-by-step explanation:

sow you put 450 amd 3.4 so you subtract but first you gat to put on the 45.0 -3.4 and then you git youre answred

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If rent to go charges you $30 for 300 miles what is the unit rate per 1 mile
lesantik [10]

Answer:

$10

Step-by-step explanation:

300 divided by 30 is 10

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many triangles can be constructed with angles measuring 50,90,40
inn [45]
Only two triangles:
The 90* angle is stable, so you can change only the position of the 50* and 40* angles.
1 triangle: 40* is right to the 90*
2 triangle: 40* is left to the 90*

Hope this helped you!
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Let y = 3. What is the value of y × (5 + 10)? A. 25 B. 35 C. 45 D. 315
    14·2 answers
  • Store A: $25 for a 45 minute lesson Store B: $30 for a 1 hour lesson Store C: $45 for a 1.5 hour lesson Store D: $80 for three 1
    7·2 answers
  • Which of the following comparisons is correct?<br>-2 2<br>4&lt;−4<br>−6&lt; −5
    11·1 answer
  • 5(2 + 3) + 25 + 8 + 4
    9·2 answers
  • Write a function rule for each table.
    5·1 answer
  • 4/23+square root of 11
    6·1 answer
  • Of the pebbles that were measured which weight occurs the least?
    8·1 answer
  • Hhhhhhhhhhhheeeeeeeellllllpppppp
    7·2 answers
  • Plz help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • 100 POINTS!!!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!