1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aneli [31]
3 years ago
13

Please Help!!! Its due Monday!!!

Mathematics
1 answer:
Stels [109]3 years ago
8 0
The answer is A.

The population doubles every year, so that means we multiply the original population of 150 by 2 each year.
You might be interested in
??? Really need help
Drupady [299]
A^2 + 5^2 = 10^2
a^2 + 25 = 100

a^2 = 100-25
a^2 = 75
a = sqrt(75) = 5sqrt(3)
 answer is A

3 0
3 years ago
Which expression is 7 times as large as the expression 596+88.
egoroff_w [7]
<span>7*(596+88

Is Your Answer</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
An example of a rational number is<br> 0-16<br> ооо
Alex17521 [72]

Answer:

0, 1, 1/2, 22/7, 12345/67, and so on.

Step-by-step explanation:

i just took the test!

4 0
3 years ago
HHEELLPP ME GET A GOOD GRADE
muminat
\bf ~~~~~~~~~~~~\textit{middle point of 2 points }&#10;\\\\&#10;A(\stackrel{x_1}{2m}~,~\stackrel{y_1}{2n})\qquad &#10;C(\stackrel{x_2}{2p}~,~\stackrel{y_2}{2r})&#10;\qquad&#10;%   coordinates of midpoint &#10;\left(\cfrac{ x_2 +  x_1}{2}~~~ ,~~~ \cfrac{ y_2 +  y_1}{2} \right)&#10;\\\\\\&#10;\left( \cfrac{2p+2m}{2}~~,~~\cfrac{2r+2n}{2} \right)\implies \left( \cfrac{\underline{2}(p+m)}{\underline{2}}~~,~~\cfrac{\underline{2}(r+n)}{\underline{2}} \right)&#10;\\\\\\&#10;~~~~~~~~[(p+m)~,~(r+n)]
6 0
3 years ago
Convert 2 <br> 3<br> 4<br> cups to pints.<br> 2 cups = 1 pint
denis-greek [22]

Answer:

  1 3/8 pints

Step-by-step explanation:

  (2 3/4 cups) × (1 pint)/(2 cups) = 1 3/8 pints

_____

Units conversion is conveniently done using a fraction that is equal to 1: its numerator and denominator express the same quantity, but in different units. The units are chosen so that after unwanted units are cancelled, you end up with the desired units.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Two urns contain white balls and yellow balls. The first urn contains 2 white balls and 7 yellow balls and the second urn contai
    15·2 answers
  • PLEASE HELP URGENT DO NOT WASTE ANSWERS ILL MARK YOU THE BRAINLIEST
    15·2 answers
  • The length of a rectangle is 4 feet more than 4 times the width. If the area is 48 square feet, find the width and length.
    5·1 answer
  • Rachel mows 5 lawns in 8 hours. At this rate, how many lawns can she mow in 40 ?hours?
    13·1 answer
  • Simplify (10 x 10^5)/(2 x 10^-5)
    9·1 answer
  • 1: Look at the two inequalities above. What value of x makes both inequalities true?
    13·2 answers
  • The Serenity and the Mystic are sailboats. The Serenity and the Mystic start at the same point and travel away from each other i
    13·1 answer
  • A 5-yard roll of brown paper costs $0.55. What is the unit price?
    14·1 answer
  • a rectangular garden is 52m long and 34m broad a path 2m wide is running inside the garden calculate the cost of travelling the
    12·1 answer
  • Mr. Jones bought a piece of land for 60 000. The land increased in value by 20% in a year. The new value of the land is​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!