1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldenfox [79]
3 years ago
12

Andy and alex order prints andy orders 40 small and 10 large for 32.50 and alex orders 20 small and 8 large for 20. How much doe

s small and large prints cost
Mathematics
1 answer:
Nitella [24]3 years ago
8 0

Answer:

Unit price of small prints=y=0.5

Unit price of large prints=x=1.25

Step-by-step explanation:

Let the price for each unit of large prints be x, and the price of each unit of the small prints be y.

Andy orders 40 small prints each at a unit price of y,this can be expressed as 40×y=40y, he also orders 10 large prints each at a unit price of x, this can be expressed as 10×x=10x.

The total amount the Andy spends on all prints=Total he spends on small prints +Total he spends on large prints

Where the Total he spends on all prints=32.50

Total he spends on small prints=40y

Total he spends on large prints=10x

Replacing;

10x+40y=32.50    ...Equation 1

Alex on the other hand orders 20 small prints each at a unit price of y,this can be expressed as 20×y=20y, he also orders 8 large prints each at a unit price of x, this can be expressed as 8×x=8x.

The total amount the Alex spends on all prints=Total he spends on small prints +Total he spends on large prints

Where the Total he spends on all prints=20

Total he spends on small prints=20y

Total he spends on large prints=8x

Replacing;

8x+20y=20    ...Equation 2

Combining equation 1 and 2 and solving:

4(10x+40y=32.50) >>>>>>>40x+160y=130

5(8x+20y=20) >>>>>>>>     40x+100y=100  

Subtract equation 2 from 1 (40x-40x)+(160y-100y)=(130-100)

60y/60=30/60

y=0.5

Replacing the value of y in equation 2, 8x+20y=20

8x+(20×0.5)=20

8x+10=20

8x/8=10/8

x=1.25

Unit price of small prints=y=0.5

Unit price of large prints=x=1.25

You might be interested in
A circle is divided into 6 equal parts what is the total angle measure of 1 part
ycow [4]
Hi there! So, I believe the answer is 60 because 360 degrees in a circle/6 parts is equal too 60. Friend me!! 
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Help asap
LenKa [72]
Hello! The answer is 13.5 seconds! I hope this helps :3
5 0
3 years ago
4 2/3 divided by 1/2
dimulka [17.4K]

Answer:

9.33333333333

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
(y-5)6+15–5y=5<br> What does the variable represent?
Strike441 [17]

Answer:

2.75

Step-by-step explanation:

(y-5)6+15–5y=5

(y-5+5)6-6+15-15–5y=5-6-15+5

y-5y=-11

-4y/-4=-11/-4

y=2.75

8 0
4 years ago
This isn't really a school-related question.It's more of a conflict I have with my self. So: I have a friend that constantly cop
ycow [4]
Well to be honest, you need to straight forward to her and tell her that you do not appreciate her copying you and tell her you dont want to be rude or anything, but this needs to stop.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find h step by step
    13·1 answer
  • If Josefina is the coach of a baseball team, she is also qualified to be __________.
    6·2 answers
  • If a train stops at 0600 hours and begins at 0100 hours how many are left until a day?
    9·2 answers
  • (50 points to answer 3 questions)
    5·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (6,-7) and has a slope of -3/2
    9·1 answer
  • On his afternoon jog Chris took 42 minutes to run 3.75 miles. How many miles can he run in 90 minutes?
    12·1 answer
  • A 4-pound bag of charcoal coasts $7.44. what is the unit price?
    13·1 answer
  • PLEASSE HELPP Match the correct graph to the story below.
    5·2 answers
  • One gallon of gasoline in Buffalo, New York costs $2.29. In Toronto, Canada, one liter of gasoline costs $0.91. There are 3.8 li
    8·1 answer
  • Find the value of y for a given value of x, if y varies directly with x.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!