1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elden [556K]
3 years ago
9

Nine years of citizenship and at least 30 years of age is the requirement to be

Business
1 answer:
sineoko [7]3 years ago
8 0
To be chosen to be a senator
You might be interested in
XYZ Co. purchased merchandise on June 10 at a $5,000 invoice price with terms of 2/10, n/30 and paid for the merchandise on June
mel-nik [20]

Answer:

Credit Cash for $5,000 on June 25.: Both methods

Credit Cash for $4,900 on June 25.: Neither method

Debit Discounts lost for $100 on June 25.: Net method

Debit Merchandise inventory for $5,000 for June 10.:Gross method

Explanation:

Based on the information given the required entries to record and pay for this purchase under both the GROSS METHOD and the NET METHOD by matching the action on the left with the method on the right will be :

Credit Cash for $5,000 on June 25.: BOTH METHODS

Credit Cash for $4,900 on June 25.: NEITHER METHOD

(100%-2%*$5,000)

Debit Discounts lost for $100 on June 25.: NET METHOD

(2%*$5,000)

Debit Merchandise inventory for $5,000 for June 10.:GROSS METHOD

7 0
2 years ago
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
For the quarter ended March 31, 2017, Croix Company accumulates the following sales data for its newest guitar, The Edge: $316,7
erastovalidia [21]

Answer:

Explanation:

The preparation of ta static budget report for the second quarter is shown below:

                                          CROIX COMPANY

                                         Sales Budget Report

                             For the Quarter Ended June 30, 2017

                       Second Quarter                      Year to date

Product Line  Budget  Actual  Difference  Budget  Actual  Difference

New Guitar $383,500  $387,400 $3,900    $700,200 $690,500  $9,700

                                                      Favorable                             Unfavorable

The year to date balances are computed below:

For Budget:

= $383,500 + $316,700

= $700,200

For Actual:

= $387,400 + $690,500

= 690,500

6 0
2 years ago
A home comparable to yours in your neighborhood sold last week for $75,000. Your home has a $60,000 assumable 8% mortgage (compo
Svetach [21]

Answer:

The selling price should be $66K.

Explanation:

Capital Budgeting defines the future value as present value times the interest rate over the years FV=(1+i)^n, the following table shows both future values for Neighbor’s house and mine to calculate the differences.

Future value (FV) = Present value (PV) + (1 + Interest rate)n, where n is raised to the power of the number of years.

FV = PV +p (1+r) -30

PV = 60000

= $60000 (1+0.075) - 30

= $60000 (0.11422)

= $6859.26 + $60000

= $66853.26 .

Given this estimate, my selling price will now be $66K, making a profit of $5K, this way the future seller can either choose to buy my home or any other in the neighborhood since the future value will be the same even though the interest rate is 0.5% higher.

7 0
3 years ago
The average person changes career how many times in a lifetime?
IgorLugansk [536]

Answer:

<h2>Statistics Suggest You Will Change Careers More Frequently</h2><h3>The average person will change careers 5-7 times during their working life according to career change statistics. With an ever increasing number of career choices, 30% of the workforce will now change careers or jobs every 12 months.</h3>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In the typical production possibilities model, a shift of the entire production possibilities curve is caused by a change in
    13·1 answer
  • The use of activity-based costing information to support the decision-making process is known as:
    11·1 answer
  • Budgeted depreciation expense would not appear on a:
    13·1 answer
  • Suppose the world price of cotton falls substantially. The demand for labor among cotton-producing firms in Texas willdecrease .
    12·1 answer
  • While her team was developing an eco-friendly cleaning wipe, Jackie suggested using a particular material, which triggered Jamal
    8·1 answer
  • 1. An agency is given detailed authority to issue rules similar to the power of statutes with _____ rule making.
    5·1 answer
  • An effective performance management system is comprised of four steps: defining performance, monitoring and evaluating performan
    13·1 answer
  • On March 1, Carl Caldwell started Caldwell Fumiture Repair Company. He invested $2,000
    7·1 answer
  • Students all year at State College, located at 11100 College Boulevard, Your City, Your State. During the year, Anthony paid $5,
    9·1 answer
  • Anyway hi, I'm Janis Ian/Janis Sarkasian, Mean Girls movie/musical introject, pronouns are she/sketch, I identify as a girl, and
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!