1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Feliz [49]
3 years ago
9

Pencils come in cartons of 24 boxes.a school bought 50 cartons for the start of school.each box of pencils cost $2 how much did

the school Spend on pencils
Mathematics
2 answers:
MAVERICK [17]3 years ago
4 0

Answer:

its 100

Step-by-step explanation:

just get the two and the 50 2 times 50=100

Scilla [17]3 years ago
3 0
The school spent 100 dollars in all wow that's a lot tell me if you got the right answer when you turn ur test in 
You might be interested in
The camping supply store sells bags of charcoal in a 20 pound size for 5.79 the same brand sells a 50 pound size for 14.29 Wich
Paul [167]

Answer:

50 pounds for $14.29 is the better option.

Step-by-step explanation:

$5.79÷20=$0.2895 per pound

$14.29÷50=$0.2858 per pound

$0.2895-$0.2858=$0.0037 saved per pound.

6 0
2 years ago
Solve for p.<br><br> 2(p + 1) = 24
tensa zangetsu [6.8K]
2p + 2 = 24
2p = 22
p = 22/2
p = 11
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for w.<br> 69=5w – 16<br> Simplify your answer as much as possible.
7nadin3 [17]
W=17 im too good at math to be wrong about this
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help will give brainliest
Anarel [89]

Answer: A. 12^2

Step-by-step explanation: Follow PEMDAS

5 0
3 years ago
100 points please OMG HELP ME PLEASE I WILL DO ANYTHING I AM TIMED HELP MEEEEEEEEEEEEEEEE 5. Find the distance between the
Nesterboy [21]

Answer:

The answer is 14.86. I hope that this helps

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the equation of a line perpendicular to y=2/3x+1 passing through (-4,-3)
    12·1 answer
  • What family ruled russia for 300 years
    12·2 answers
  • Which equation represents a line that is parallel to y= -4x+3 and passes through the point (-3,2)?
    15·1 answer
  • What are the values of the trigonometric ratios for this triangle?
    9·2 answers
  • Write a real world problem that can be modeled by the equation 1.25=0.75x+50
    11·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!! What is 3^10?
    13·1 answer
  • Find the inverse of p(x)=-2x^2-10
    9·1 answer
  • PLZ HELP ME 100 POINTS AND BRAINLEIST
    15·1 answer
  • Which of the following is a prime number?<br> A. 67<br> B. 65<br> C.63<br> D.60
    15·2 answers
  • Can someone answer this for me
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!