Answer:
50 pounds for $14.29 is the better option.
Step-by-step explanation:
$5.79÷20=$0.2895 per pound
$14.29÷50=$0.2858 per pound
$0.2895-$0.2858=$0.0037 saved per pound.
2p + 2 = 24
2p = 22
p = 22/2
p = 11
W=17 im too good at math to be wrong about this
Answer: A. 12^2
Step-by-step explanation: Follow PEMDAS
Answer:
The answer is 14.86. I hope that this helps