The expression for the total cost of their trip is 7 + 2x + 3y.
As per the question, assuming the number of bottles to be x and number of bags to be y. The equation will have one time fee of admission, product of cost of bottles and number of bottles and product of cost of bags and number of chips bags.
The one time fee and two products will be added to form the expression. Forming the equation now -
Expression = 7 + 2x + 3y
Therefore, the expression of trip when x bottles of water were bought during the visit is 7 + 2x + 3y.
Learn more about expression -
brainly.com/question/723406
#SPJ9
Answer: y=-2x-9
Step-by-step explanation:
If ANGL is a square, then NG and LG are adjacent sides.
Adjacent sides are perpendicular. [Each angle is 90°]
The equation of line NG is
.
By comparing it to equation in slope intercept form y=mx+c ( where , m= slope , c=y-interecpt)
slope =
Let slope of LG be <em>n</em>, then
[Product of slopes of two perpendicular line =-1]

Equation of a line passes through (a,b) and have slope m is given by :-

Equation of LG :
[In intercept form]
Answer:
A. b(w) = 80w +30
B. input: weeks; output: flowers that bloomed
C. 2830
Step-by-step explanation:
<h3>Part A:</h3>
For f(s) = 2s +30, and s(w) = 40w, the composite function f(s(w)) is ...
b(w) = f(s(w)) = 2(40w) +30
b(w) = 80w +30 . . . . . . blooms over w weeks
__
<h3>Part B:</h3>
The input units of f(s) are <em>seeds</em>. The output units are <em>flowers</em>.
The input units of s(w) are <em>weeks</em>. The output units are <em>seeds</em>.
Then the function b(w) above has input units of <em>weeks</em>, and output units of <em>flowers</em> (blooms).
__
<h3>Part C:</h3>
For 35 weeks, the number of flowers that bloomed is ...
b(35) = 80(35) +30 = 2830 . . . . flowers bloomed over 35 weeks
Answer:

Step-by-step explanation:


Answer:
16 packages
Step-by-step explanation:
5 2/5 + 2 1/4 Use the common denominator of 20
5 8/20 + 2 5/20
7 13/20
I know that I will need 14 packages for the 7 pounds. For the fraction part, 10/20 would be half, so I would need to buy a half pound for that, but I need 13/20 which would be more than a half pound, so I will need to buy 2 more pounds for the fraction part.
14 + 2 = 16