1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
son4ous [18]
3 years ago
14

A milk container capacity is one gallon. How many cups would that equal ?

Mathematics
1 answer:
nekit [7.7K]3 years ago
6 0
<span>1 gallon = 4 quarts = 8 pints = 16 cups </span>
You might be interested in
What is the coefficient of q in the sum of (2/3q-3/4) and(-1/6q-r)?
Harlamova29_29 [7]

Answer:

The coefficient is \frac{1}{2}

Step-by-step explanation:

The given sum is

(\frac{2}{3}q -\frac{3}{4})+(-\frac{1}{6}q-r)

We can choose to add only the coeffients of q or simplify the whole sum.

=\frac{2}{3}q -\frac{1}{6}q-\frac{3}{4})-r)

We collect the LCM for the q terms;

=\frac{4-1}{6}q-\frac{3}{4})-r)

This will give us;

=\frac{3}{6}q-\frac{3}{4})-r)

Which is the same as

=\frac{1}{2}q-r-\frac{3}{4}

The coefficient is \frac{1}{2}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider functions f and g in the table below.
nikitadnepr [17]

The answer is A.) x = 2

3 0
3 years ago
What is the exterior angle of #9 ?
Alexxandr [17]

Answer:

55

Step-by-step explanation:

3x-12=2x

    +12

3x=2x +12

    -2x

x=12

4(12)+ 9

48+9

=55

6 0
3 years ago
I need help with this please no links you will be reported the same person who has answered has been giving me links and i reall
lilavasa [31]

Answer:

F, D, E, and B are all correct (10, 8, 7, and 4)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Aaliyah is starting her own lawn mowing business. Aaliyah has calculated that she needs to earn $721 per week to support her fam
Roman55 [17]

Answer:She will have to charge her customers at least 21 dollars an hour to help her family.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What's the answer <br>c2+8c+7
    8·2 answers
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • Convert the following degree measure to radian measure. 150 degrees
    15·1 answer
  • Is the triangle a right triangle? Explain.
    14·1 answer
  • The vaule of tan c is 7/24. True or false
    6·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=f%286%29%3Dx%5E%7B2%7D%20%2B3x-%5Cfrac%7Bx%7D%7B2%7D" id="TexFormula1" title="f(6)=x^{2} +3x-\
    12·2 answers
  • 2x3/12 as a fraction
    15·2 answers
  • Find two positive numbers satisfying the given requirements. The product is 432 and the sum of the first plus three times the se
    6·1 answer
  • Find the value of X.
    15·2 answers
  • Us<br> Find the circumference.<br> Use 3.14 for ti.<br> r= 3 ft<br> C = [?] ft<br> C=Td
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!