1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tangare [24]
3 years ago
13

F is an even function What does a equal?

Mathematics
1 answer:
harina [27]3 years ago
5 0

The function is even, so f(x)=f(-x)

Therefore a=f(2)=f(-2)=4

You might be interested in
What is the exponent in the power of 10?
Arisa [49]
X^10 the exponent would be 10
4 0
3 years ago
What is the y-intercept of y + 8 =2x<br><br> A. 8<br> B. -8<br> C. 2<br> D.4
gulaghasi [49]
Im not good at math so i use math-way.com
 


7 0
4 years ago
Simplify x+2x –8+3x+1 –2x.
emmainna [20.7K]

Answer:

4x - 7

Step-by-step explanation:

x + 2x + 3x - 2x = 4x

-8 + 1 = -7

8 0
3 years ago
I need help, please.
Usimov [2.4K]
2 rooms would be 62+42 which is 104

3 rooms would be 104+42 which is 146

4 rooms would be 146+42 which is 188

5 rooms would be 188+42 which is 230

6 rooms would be 230+42 which is 272

but these are the prices including the 20$

without the 20$ the prices would be

2 rooms is 84

3 rooms is 126

4 rooms is 168

5 rooms is 210

6 rooms is 252
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to 3^12 • 7^9
TEA [102]
The answers are...

B. (3 ^3) ^9 * (7 ^3) ^6
D. (3 ^3 + 3 ^9) * (7 ^6 + 7 ^3)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Sarah bought a binder for $7.25 and six folders that totaled $9.05 how much did each folder cost
    6·2 answers
  • molly ate one-third of bags of chips on friday. on saturday, she ate one-half of what was left in the bag. how much of the whole
    11·2 answers
  • 5×5*2 in leaving your answer index firm
    15·1 answer
  • 20x^2 -11x -4 = 0 what are the solutions for this equation
    14·1 answer
  • There are 10 girls and 8 boys in Mr Augello's class
    8·2 answers
  • 2) A month of the year is randomly selected.
    14·2 answers
  • Given the equation 6(8g + 2) + 45 = 153, write a scenario similar to Parts A and B
    12·2 answers
  • Which values are solutions to the inequality below? <br><br>Check all that apply.<br><br>x2  25
    9·1 answer
  • At the bulk food store, Jerry bought 200 g of mixed nuts that cost $2.50. What is the cost of 1 g of nuts? show ur work
    13·1 answer
  • Two ramps are being built with the same slope. The first ramp is twice the height of the second ramp. Does the first ramp have t
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!