1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djyliett [7]
3 years ago
12

Help with this Geometry problem please

Mathematics
1 answer:
Andre45 [30]3 years ago
8 0
The answer would be “C” because 4 goes into 8 twice and 12 3 time Than 5 goes into 10 twice and 15 3 times
You might be interested in
The slope of two lines are 5/6 and 2/p. determine the value of p that will make the lines
Anni [7]
Parallel:  the lines have = slopes.  We thus need 5/6 to equal 2/p.  then 5p must equal 12, and p = 12/5.   (answer)

Check:  Is 5/6 = 2 / (12/5)?  YES

Perp.:  The lines have slopes that are negative reciprocals of one another.

Then -6/5 = 2/p,  or

 -6      2
---- = ----
  5      p             Thus, -6p = 10, and p = -5/3   (answer)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Enter the missing numbers in the boxes to complete the table of equivalent ratios. Time (min) Distance (km) ?6 6 18 24 ? 15 ?
-BARSIC- [3]

Answer:

17ebook.co

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the value of y in the solution to the system of equations?
Molodets [167]

Answer: y=32/5

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What multiple of 67 is between 700 and 800
bogdanovich [222]

Answer:

11

Plzzzzz give me Brainliest!!!!!  

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
$2.50 to $5.00. What is the percent that the price will increase?
Inga [223]

Answer:

50%

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1 - 10x = 81 <br> Value of X?
    7·2 answers
  • Please help!!
    11·1 answer
  • Solve the system by graphing
    5·1 answer
  • Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.40. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    14·2 answers
  • Divide: 1 / 3 by 6<br> answer please
    6·2 answers
  • A certain sum quadruples in 3 years at compound interest, interest being compounded annually. In how many years will it become 6
    6·1 answer
  • What is the surface area of 20in 7in and 15in​
    13·1 answer
  • What's the linear equation?
    12·2 answers
  • What does x-26= x2 equal ?
    13·1 answer
  • Factor 4m - 10m^3<br> PLZ HELP
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!