1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rjkz [21]
3 years ago
12

Does 5x-1=3(x+11) have one solution

Mathematics
2 answers:
ivann1987 [24]3 years ago
7 0

Answer:

x=17

Step-by-step explanation:

<em>Distributive property: A(B+C)=AB+AC</em>

<em>Expand.</em>

<em>3(x+11)=3x+33</em>

<em>5x-1=3x+33</em>

<em>Add by 1 from both sides of equation.</em>

<em>5x-1+1=3x+33+1</em>

<em>Simplify.</em>

<em>5x=3x+34</em>

<em>Subtract by 3x from both sides of equation.</em>

<em>5x-3x=3x+34-3x</em>

<em>Simplify.</em>

<em>2x=34</em>

<em>Divide by 2 from both sides of equation.</em>

<em>2x/2=34/2</em>

<em>Simplify, to find the answer.</em>

<em>34/2=17</em>

<em>x=17 is the correct answer.</em>

<em>I hope this helps you, and have a wonderful day! </em>

Nesterboy [21]3 years ago
6 0

Answer:

x=17

Step-by-step explanation:

5x-1=3x+33

5x-3x=33+1

2x=34

x=34/2

x=17

just 1 solution

You might be interested in
Can someone help me please
kvasek [131]
Domain:
( -  \infty  \: comma \:  \infty )
Range:
( -  \infty  \: comma \:  - 1)
Asymptote @ y = -1
Red line in picture is the asymptote.

5 0
2 years ago
I NEED HELP ASAP!!! I'LL GIVE BRAINLIEST TO THE CORRECT ANSWER!!!
morpeh [17]

Answer:

for b-10 the b=5    and b+10 b=4

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Can anyone solve this?
yaroslaw [1]

Answer:

the yo u thichi cutis lo u you

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Refer to the image. (Actually read it)
Korvikt [17]

Answer:

(4, 5)

Step-by-step explanation:

5x + y = 25

-3x + 2y = -2

5x + y = 25

y = 25 - 5x

-3x + 2 * (25 - 5x) = -2

-3x + 50 - 10x = -2

-13x = -52

x = 4

5 * 4 + y = 25

20 + y = 25

y = 5

Solution: (4, 5)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Cassie purchased 8 pounds of apples for $14.88 how much does one pound cost
masya89 [10]

Answer:

1.68

Step-by-step explanation:

14.88/8=1.68

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A camper attaches a rope from the top of her tent, 4 feet above the ground, to give it more support. If the rope is 8 feet long,
    8·1 answer
  • a metal strip is being installed around a workbench that is 7 feet long and 3 feet wide. find how much stripping is needed
    15·2 answers
  • I have been stuck on these 2 questions for 10 minutes!​
    9·1 answer
  • Which is a solution of the inequality? p 4 ��� 2(p ��� 10) &gt; 0
    13·1 answer
  • A map of a forest uses a scale of 1 inch = 15 miles. The dimensions of the map are 8 inches by 14.5 inches. What is the actual a
    5·2 answers
  • At a charity fund raiser , adult tickets were sold for 8$ children each and children’s tickets were sold at 2$ each. write an al
    6·1 answer
  • How many 3-letter combinations can be made from this set if no letter can be repeated?
    9·1 answer
  • A bag containing food has mass 3.813 kg. When the bag is empty its mass is 257 g. Find in kilograms the mass of the fruit
    8·1 answer
  • In this composite function, (f◦g)(x) where f(x)=(X-3) and g(x)=X^2 what is (f◦g)(x) when x=1?
    12·1 answer
  • Which of the following is the correct algebraic representation for a translation 8 units right and 4 units down?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!