1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
user100 [1]
3 years ago
5

An image of a rectangular prism is shown below:

Mathematics
2 answers:
Butoxors [25]3 years ago
5 0

Part A:square cross-section

<span>Part B:  a Rectangle cross -section</span>

<span>
</span>

Tatiana [17]3 years ago
3 0

Answer: Part A- It is a square because the base would be the bottom shape. It's basically like the rectangle cut in half.

Step-by-step explanations:

Part b. A rectangle because when you cut it in half it’s still a rectangle

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Beginning inventory: $14,320 Merchandise Purchases: $7,880 Goods available for sale: (a) Ending inventory: $11,250 Cost of goods
VikaD [51]

Answer:

$22,200

$10,950

Step-by-step explanation:

Goods available for sale = beginning inventory + Merchandise Purchases

$14,320 +  $7,880  = $22,200

Ending inventory = goods available for sale - ending inventory

$22,200 - $11,250 = $10,950

6 0
3 years ago
HELPPP!!! jenny packaged 108 eggs in 9 cartons. what is the unit rate for eggs per carton
dusya [7]

Answer:

12 is the rate

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify 0, -6 please :(
snow_tiger [21]

Answer:

You cant simplify it??????

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Y= -3x - 1 for x= 5????
adell [148]

Answer:

y= -16

Step-by-step explanation:

Y= -3x - 1

Let x = 5

y = -3(5) -1

y = -15-1

y = -16

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much money was taken off the 1000RM loan for every child born to
grigory [225]

Answer:

2

Step-by-step explanation:i have no clue

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Passing through (2, - 2) and perpendicular to the line whose equation is y= 5x+2
    7·1 answer
  • Distance between these points.<br>R(-1,0), 5(8,6)​
    5·1 answer
  • Which exponential function has a growth factor of 1/2?
    7·2 answers
  • If the relationship is proportional, what is the missing value from the table? x / y 8 / 6 16 / ? 24 / 18 answers under here! 8,
    10·2 answers
  • A shipping company handles containers in three different sizes: (1) 27 ft3 (3 × 3 × 3), (2) 125 ft3, and (3) 512 ft3. Let Xi (i
    9·1 answer
  • I’LL MARK YOU BRAINLIEST PLS HELP<br><br> What statement is true about segment AB?
    8·1 answer
  • The total cost of c ounces of cinnamon if each ounce costs$.79
    11·1 answer
  • Max estimates the link of his garden to be 25 feet Joey estimate it to be 7 feet if the actual link is 19 feet which is a better
    5·2 answers
  • Verizon charges $76.00 for 500 minutes and Sprint charges $54.00 for 450 minutes. Who has the better deal? *
    5·1 answer
  • Which form of a quadratic would be the easiest to identify the y-intercept?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!