Answer:
$40.00
Step-by-step explanation:
to find the cost multiply the cost per unit by the number of units: 10/6 x 24 = 40
Answer:
x = 2 + 3.5y
Step-by-step explanation:
Answer:
Danny buys 13 candy canes for a party. He realizes he didn’t buy enough and buys 6 more. Danny then gives away 7 to his friend Sam. He heads back to the store because no one else biight candy canes and buys 9 times as many as he had left.
Hope this helps please give brainliest if you can!!
Get the value of the decimal:

Remember that percentages are simply the value of a decimal multiplied by 100. (From the Latin, "per centus", meaning "per 100")
therefore: