1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xeze [42]
3 years ago
7

The rate for one unit of a given quantity is called a(n)

Mathematics
1 answer:
ankoles [38]3 years ago
4 0
The rate for one unit of a given quantity is called a(n) Unit Rate.
You might be interested in
Solve for w? 5 < w ÷ -3
vivado [14]
It could be anything that is less than -15. This is because -15 divided by -3 is 5.  
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the following figure: 12yd 8yd 4yd
dalvyx [7]
Area of rectangle + Area of semi circle
12 * 4 + (22/7 * 4^2)/2
48 + 25.14
73.14 yard square
4 0
2 years ago
Which expression can be used to model the phrase "the sum of three and a number"?
NeX [460]
The sum of three and a number is 3+x
3 0
3 years ago
ASAP!
ANTONII [103]

Two figures are known as similar figures if there the corresponding angles are equal and the corresponding sider is in ratio. The value of x is 10. Thus, the correct option is B.

<h3>What are Similar Figures?</h3>

Two figures are known as similar figures if there the corresponding angles are equal and the corresponding sider is in ratio. It is denoted by the symbol "~".

Since the two prisms are similar, their sides will be in a common ratio. The value of the common ratio will be,

Common ratio = 4/2 = 5/2.5 = 3/1.5 = 2

Since the common ratio of every side is equal to 2, the value of x can be written as,

Common Ratio = 20/x = 2

20/x = 2

x = 10

Hence, the value of x is 10. Thus, the correct option is B.

Learn more about Similar Figures:

brainly.com/question/11315705

#SPJ1

3 0
1 year ago
13)
Alenkasestr [34]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

did the test with that question

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Marisol bought 20 peices of ribbion for $18. what would be the cost of 30 peices of ribbon
    10·1 answer
  • Part A: A graph passes through the points (0, 4), (1, 8), and (2, 10). Does this graph represent a linear function or a non-line
    8·2 answers
  • A basketball has a volume of 23047 cm
    7·1 answer
  • Evaluate: a+b/c if a = -6,b = -4 and c= -2
    9·1 answer
  • If you are using algebra tiles to factor a trinomial of the form ax2 + bx + c, when would you need to bring in zero pairs? Why?
    8·2 answers
  • Please answer correctly! I will Mark you Brainliest!
    15·1 answer
  • What is 6/10×1125<br> Have a good day everyone!
    6·2 answers
  • The number of girls who work at Super Shopper is 3 more than 4 times the number of boys. If 20 boys work at Super Shopper, how m
    12·1 answer
  • Can I get help I'm very confused
    6·1 answer
  • George had $35 he spent $12.67 He washed his fathers car and his father paid him $7.50 how much money,M,George has now
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!