1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr1967 [171]
3 years ago
9

When Sandra and Charles Givens were divorced, the court ordered a division of property and awarded Sandra $65,000. The award was

a judgment against Charles, who failed to pay it. Sandra asked the court to find Charles in contempt. Their lawyers had a conference with the judge, and they agreed that Charles would pay $2500 immediately and $300 per month until the judgment was paid in full. Charles alleged that the new payment schedule was a binding contract, because Sandra had accepted his offer of payments. Was it a contract
Business
1 answer:
taurus [48]3 years ago
3 0

Answer:

Yes, it is a binding contract.

Explanation:

A contract is a legal binding agreement between two or more parties at the court of law. The agreement could be in terms of money, services, right or duties between the parties involved.

Since a consent has been reached between the two parties before the judge, Charles would pay the sum in the stipulated manner. The acceptance of the offer of payment by Sandra made it a binding contract for Charles, so he is bound by this service until he pays the full amount to Sandra.

You might be interested in
Consider the production function Q = f(L,K) = 10KL / K+L. The marginal products of labor and capital for this function are given
Hunter-Best [27]

Answer:

ANSWER IS BELOW :)

Explanation:

Tbh im not sure, but I think its 10(5)+65

3 0
2 years ago
The Sanding Department of Quik Furniture Company has the following production and manufacturing cost data for March 2020, the fi
Mekhanik [1.2K]

Answer:

Cost of goods transferred out  $71,061.012

Value of closing inventory = $17,540.98

Explanation:

Cost  per equivalent unit = Cost /total equivalent unit

<em>Material </em>

Equivalent unit = (100%×6,240) +( 100%× 3,000) = 9240

Cost per equivalent unit = $36,960/9,240 units= 4

<em>Labour</em>

Equivalent unit = (100%×6,240) + ( 25%× 3,000)= 6990  units

Cost per equivalent unit = ( 21,400 + 30,242)/6990  = 7.387982833

Cost of goods transferred out=  (6,240× 4) + (7.38×6,240)=71,061.012

Value of closing inventory = (3,000× 4) + (7.38× 25%*3000)= 17,540.98

Cost of goods transferred out  $71,061.012

Value of closing inventory = $17,540.98

8 0
2 years ago
Answer the question using the following data, which show all available techniques for producing 20 units of a particular commodi
Nana76 [90]

Answer:

This technique would be adopted because it would lower production costs and increase economic profit.

Explanation:

Consider the given problem here there are “4 factors” of production these are “Land”, “labor”, “capital” and “entrepreneurial ability”. Now, price of each input is given in the question.

given the price and the cost adopting “technique 1” is given by.

=> C1 = 4*2 + 3*1 + 3*5 + 2*3

         = 32

Similarly, given the price and the cost adopting “technique 2” is given by.

=> C2 = 4*4 + 3*2 + 3*2 + 2*1

          = 30  

Similarly, given the price and the cost adopting “technique 3” is given by.

=> C3 = 4*2 + 3*4 + 3*3 + 2*1

          = 31  

Now, given the price and the cost adopting “technique 4” is given by.

=> C4 = 4*4 + 3*1 + 3*1 + 2*4

          = 30

Finally, given the price and the cost adopting “technique 5” is given by.

=> C5 = 4*4 + 3*3 + 3*2 + 2*1

         = 33  

here the most efficient technique is “2 and 4” having least cost.

Now, for new technology the cost of using it is given by.

=> 4*3 + 3*3 + 3*1 + 2*2 = 28 < 30

Therefore, This technique would be adopted because it would lower production costs and increase economic profit.

5 0
3 years ago
Sheffield Corp. uses the composite method and its composite rate is 7.5% per year, what entry should it make when plant assets t
muminat

Answer:

$ 142 375

Explanation:

Thinking process:

Let the composite rate be given by the formula:

A = P (1+\frac{r}{n})^{nt}

where

A = amount after interest

\frac{r}{n} = interest rate

t = time

n = number of times (per year)

Therefore, this gives:

A =134 000 (1+\frac{0.75}{12})^{1}\\   = $ 142 375

8 0
3 years ago
This is more a question about highschool. What are exams like? I am going into High school next year. so yea
cestrela7 [59]
Are you doing online or going to an actual school?
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A television commercial advertises that a certain type of battery will last, on the average, 20 hours longer than twice the life
    9·1 answer
  • Within her role as a small business consultant, Alexa analyzes how organizations fit into their industries, the communities, and
    9·1 answer
  • Which statement best describes the distribution of the rate of natural increase?
    15·1 answer
  • A municipal bond dealer buys 100M of 30 year non-callable 9% General Obligation bonds at par less 1 point. After holding the bon
    14·1 answer
  • you are the manager of a hamburger joint with a marginal cost of $6.00 per hamburger. The hamburger joint is a local monopoly ne
    14·1 answer
  • If the maximum operating capacity of the Gobblecakes bakery is 12,000 cupcakes annu- ally, determine the break-even volume as a
    15·1 answer
  • What is the difference between marketing and merchandising? How do each of these concepts fulfill a different function in the bu
    15·2 answers
  • Raymond and his brother decided to open a computer repair shop together. This is an example of which type of business structure?
    12·1 answer
  • Do do this my Name is what???
    12·1 answer
  • Paying by check helps a business to control cash when the ______. (select all that apply.)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!