To work out how much a 20lb turkey would cost you have to divide the cost of a 12lb turkey by 12 (15.25/12= 1.27083) as well as dividing the 12lbs by 12 (12/12= 1) then times both numbers by 20 (1.27083 X 20 = 25.42 (rounded)) (1 X 20 = 20) and you have 20lbs turkey=$25.42
Explanation:
_______________
Price starts at: $7.37.
__________________
The first month, it increases by $0.50, so we add $0.50 to that starting value:
__________________
$ 7.37
+ 0.50
___________
$ 7.80
_____________
The second month, it decreases by $0.38, so we subtract $0.38 from our last obtained value:
___________________
$ 7.80
- 0.38
___________
$ 7.42
______________
During the third month, it increases by $0.32, so we add $0.32 to our last obtained value:
______________
$ 7.42
+ 0.32
___________
$ 7.74
______________
During the fourth month, it decreases by $0.12, so we subtract $0.12 from our last obtained value:
________________________
$ 7.74
- 0.12
___________
$ 7.62; which is our answer.
_____________
How do we know our answer is reasonable?
______________
We start with: $7.37, then plus $0.50, then minus 0.38, then plus 0.32, then minus 0.12.
_______________
The "minus 0.38"and "plus 0.32" do not "cancel out" , but come close to. The "plus 0.50" and "minus 0.12"; in consideration with the above sentence; suggest that the value should be over the starting price of $7.37, but not much more than $8.00; or even less than $8.00.
Our answer is: $7.62; which seems "reasonable".
__________________________
Associative means that you can move the parenthesis around the problem and still get the same answer. like (4+2)+3=4+(2+3)
first & sixth are the true
Do 3 minus 1.9
- To make this easier I would do
3 - 2 = 1
1 + 0.1 = 1.1
Answer:
I<em>t D</em>e<em>p</em>en<em>d</em>s
Step-by-step explanation: