<span>The goal of giving the debtor a fresh start is accomplished through</span><span> releasing debtors from personal liability for specific debts and protecting them from collection efforts.</span>
Answer:
The correct answer is letter "C": a result of more efficient resource allocation than would be observed in the absence of trade.
Explanation:
Trade has allowed societies to exchange their products according to their needs. Thanks to trade those goods are distributed accordingly more <em>efficiently </em>since, in isolation, countries would be specialists of certain types of products only which is unlikely to be enough to cover all the individuals' needs in those societies.
It effects how money is moved around the united states. They will hire more companies, such as contractors. Those contractors will hire other companies to do said work, they companies will hire workers. However it creates more jobs, and more government spending.
Answer:
a. 80,000 units
b. 95,000 units
Explanation:
The computation is shown below:
a.The anticipated break-even sales (units) is
As we know that
Break even point in units = Total fixed cost ÷ Contribution margin per unit
= $27,600,000 ÷ $345
= 80,000 units
Where,
Contribution margin per unit = Selling price per unit - Variable cost per unit
= $1,150 - $805
= $345
b. The units for realize operating income is
Unit sales for target profit = (Fixed expense + Target profit) ÷ Contribution margin per unit
= ($27,600,000 + $5,175,000) ÷ $345
= $32,775,000 ÷ $345
= 95,000 units
Explanation:
The computation is shown below:
1. For Predetermined overhead rate
Predetermined overhead rate = (Total estimated manufacturing overhead for 4 months) ÷ (Total number of units)
where,
Total estimated direct manufacturing cost is
= $166,400 × 4 months
= $665,600
And, the total number of units is
= 4,700 units + 8,700 units + 4,300 units + 7,900 units
= 25,600 units
So, the predetermined overhead rate is
= $665,600 ÷ 25,600 units
= $26 per unit
2. Now the allocated cost for each month is shown below:
For January
= 4,700 units × $26
= $122,200
For February
= 8,700 units × $26
= $226,200
For March
= 4,300 units × $26
= $111,800
For April
= 7,900 units × $26
= $205,400
c. Now the total cost per unit is
= $22 + $26
= $48 per unit