1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garik1379 [7]
3 years ago
11

Name the property of equality that justifies the following statement: If l = m, then m = l. Symmetric Property Multiplication Pr

operty Subtraction Property Reflexive Property
Mathematics
2 answers:
nydimaria [60]3 years ago
5 0
Symmetric property is the answer ;)
mixas84 [53]3 years ago
4 0

Answer: Symmetric Property

Step-by-step explanation:

The symmetric property of equality is given by :

\text{if a=b then b=a}

The given statement :  If l = m, then m = l.

We can see that the symmetric property of equality justifies the above statement.

The other properties fro any numbers a,b and c  are :

Multiplication property : if a=b , then ac=bc

Subtraction property : if a=b, then a-c=b-c

Reflexive property : a=a

You might be interested in
Solve for x<br> Please help
Igoryamba

Answer:

3. A; 4. C; 5. D; 6. D

Step-by-step explanation:

3. By Pythagorean theorem, x^2=100-64=36, x=6

4. By Pythagorean theorem, x^2=81-36=25, x=5

5. Since the triangle is an isosceles, the other side is 4, so the hypotenuse is 4\sqrt{2}. (the ratio is 1:1:\sqrt{2} by Pythagorean theorem)

6. Like Question #5, the ratio is 1:1:\sqrt{2} since it is an isosceles triangle, the leg is 8.

4 0
3 years ago
2.
FromTheMoon [43]

Answer:

The dimensions of the park is 18yd by 18yd

Step-by-step explanation:

A square-shaped park has an area of 324 yd.

A square is composed of equal length dimensions so if the area is 324 yd² ,the dimensions or length if one side of the square will be the root of 324 yd².

Length= √324

Length= 18 yd

Dimensions of the park is 18 yd by 18 yd

3 0
3 years ago
The bank offered a 0.6% interest rate. find 0.6% of $1300........ (Help pls :( )
slavikrds [6]
0.6% of 1300

Convert <span>0.6%</span><span> to a decimal.
</span><span>0.006⋅1300

</span>Multiply 0.006<span> by </span>1300<span> to get </span><span>7.8.

</span>7.8
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
A truck can be rented from Company A for ​$110 a day plus ​$0.80 per mile. Company B charges ​$30 a day plus ​$0.90 per mile to
grin007 [14]

Answer:

800 miles

Step-by-step explanation:

Let the number of miles be represented by x

Company A for ​$110 a day plus ​$0.80 per mile.

$110 + $0.80 × x

110 + 0.80x

Company B charges ​$30 a day plus ​$0.90 per mile to rent the same truck.

$30 + $0.90 × x

30 + 0.90x

110 + 0.80x = 30 + 0.90x

110 - 30 = 0.90x - 0.80x

80 = 0.1x

x = 80/0.1

x = 800 miles

800 miles driven per day makes the rental cost for Company A a better deal than Company​ B's

6 0
3 years ago
A six-sided die is rolled.
insens350 [35]

Answer:

a.) 1/3

Step-by-step explanation:

1/6 is a 2 is rolled

1/6 if a 4 is rolled

so 2/6 if either are rolled

which simplifies to 1/3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • There are 11 horses in a race.
    13·1 answer
  • Owners of a summer camp are buying new cots for there cabins.There are 16 cabins. Each cabin needs 6 cots. Each cot is $92. How
    13·2 answers
  • PLEASE HELP!!
    15·1 answer
  • A frozen yogurt shop offers a rewards system for frequent customers. The graph below represents how much a rewards customer pays
    7·2 answers
  • Term 1 has 2 dots, terms 2 has 6 dots, term 3 has 12 dots, and term 4 has 20 dots. How many dots will term 5 have?​
    14·2 answers
  • The population of a city has increased by 36% since it was last measured. If the current population is 71,400,what was the previ
    14·1 answer
  • 10 mi<br> 6 mi<br> b<br> What is the length of the missing leg?<br> b<br> miles
    7·1 answer
  • On a student's scientific calculator, 3 x 10^5 is displayed as "3 EE 5." In that case, how would the product of 80,000 and 5,000
    6·1 answer
  • A 960-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot? $
    7·1 answer
  • Please help am stuck​ ASAP
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!