1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldenfox [79]
2 years ago
5

How do you solve each system by elimination

Mathematics
1 answer:
jolli1 [7]2 years ago
3 0
The elimination method for solving systems of linear equations uses the addition property of equality. You can add the same value to each side of an equation.
You might be interested in
The difference of a number and 6 is the same as 5 times the sum of the number and 2. What is the number?
Natalka [10]

Answer:

-1

Step-by-step explanation: I did something similar to this

3 0
2 years ago
Charlotte is writing statements to prove that the sum of the measures of interior angles of triangle PQR is equal to 180°. Line
Jobisdone [24]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Angle PRQ = 75°

Because they are alternate angles

7 0
2 years ago
Please help me solve this problem. I'm stuck!
mezya [45]

Answer:

a. 4 hours

b. if studio b increases' its hourly price, the two studios will never have the same price.

Step-by-step explanation:

The function for studio 1 is

cost = 8(hours) + 10

studio 2

cost = 6(hours) + 16

they cost the same after 4 hours. making a table really helps.

8 0
2 years ago
Howmany blue pens should he order ?
photoshop1234 [79]

Answer:

27

Step-by-step explanation:

Given :

Total number of people : 36

Ratio of people who prefer red to blue

Red : Blue = 3 : 9 = 1 : 3

according to the ratio, for every 4 people, 1 prefers red and 3 prefers blue.

Expressed mathematically:

People who prefer blue = 3/4 of the total number of people

In our case, total number is 36 hence,

People who prefer blue (and hence the number of blue pens he should order),

= 3/4 x 36 = 27

4 0
3 years ago
A 2-pound bag of pears costs $4.16. What is the price per ounce?
TEA [102]
4.16 divided by 32 = 0.13

an ounce is 16 so 16+16 =32
and 16x2=32
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write the number in two other forms 7.32
    15·1 answer
  • Simplify &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;&gt;&gt; <br><br><br> 2(4x+9)
    10·1 answer
  • Solve the equation for x.<br> Sqrt X-6+3 = 10<br> x=1<br> x=13<br> x = 43<br> x= 55
    14·1 answer
  • A researcher obtains a negative value for chi-square statistic. What can you conclude because the value is negative?
    15·1 answer
  • Eric is adding water to a 60
    10·1 answer
  • 1 1/6 • 20 13/24 =? What is the answer to this?
    9·1 answer
  • Find two numbers such that one exceeds the other by 11 and their sum is 73.
    9·1 answer
  • What is the formula for this problem?
    7·2 answers
  • SC.6.E.6.14.
    12·2 answers
  • 4. The apple tree is 4.56 meters tall. What is the height of the tree in centimeters?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!