The result of this question is -23
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
You must have been taught postulates and theorems that allow you to prove triangles congruent, such as SSS, SAS, ASA, etc. Look at the given information of a proof, and see how from the given information, using definitions, postulates, and theorems you have already learned, you can show pairs of corresponding sides and angles to be congruent that will fit into the above methods. Then use one of the methods to prove the triangles congruent.
Answer:
y = 4x - 2
Step-by-step explanation:
m = y-y/x-x
m = 6-(-2)/2-0
m = 8/2
m = 4
Answer:
red line is 4x+y=3 and blue line is 2x-3y=3
Step-by-step explanation: