1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
noname [10]
3 years ago
5

Find the solution of this system of equations 6x+3y=12 6x-5y=60

Mathematics
1 answer:
olga2289 [7]3 years ago
4 0

Answer:

(5, - 6)

Step-by-step explanation:

Given the 2 equations

6x + 3y = 12 → (1)

6x - 5y = 60 → (2)

Multiply (2) by - 1 and add to (1) will eliminate the term in x

- 6x + 5y = - 60 → (3 )

Add (1) and (3) term by term

(6x - 6x) + (3y + 5y) = (12 - 60)

8y = - 48 ( divide both sides by 8 )

y = - 6

Substitute y = - 6 into (1) or (2) and siolve for x

Using (1), then

6x - 18 = 12 ( add 18 to both sides )

6x = 30 ( divide both sides by 6 )

x = 5

Solution is (5, - 6)

You might be interested in
87+25<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=12%20%2B%2010%20%20" id="TexFormula1" title="12 + 10 " alt="12 + 10 " align="absmid
Butoxors [25]

Answer:

Seriously?

U don't know the answer

3 0
3 years ago
Riley finished her 5k race in One-half hour. Darby finished the same race in Three-fifths hour. Which statement explains which g
Andrej [43]

Answer:

Riley did better than Darby because One-half < Three-fifths.

Step-by-step explanation:

The statement that explains which girl did better would be that

Riley did better than Darby because One-half < Three-fifths.

There are a total of 60 minutes in an hour, If we multiply each of these fractions by 60 minutes it would give us the exact number of minutes that each girl took to finish the race.

Riley: \frac{1}{2} * 60 = 30 minutes

Darby: \frac{3}{5} * 60 = 36 minutes

Therefore, we can see that it took Riley 6 minutes less than Darby to finish the race meaning that she had the better result.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
"write an expression that evaluates to true if the value of the integer variable x is divisible (with no remainder) by the integ
AysviL [449]

Solution:

As we have to write an expression , which evaluates to true if the value of the integer variable x is divisible (with no remainder) by the integer variable y, y≠0.

so, when x is divided by y we should get remainder as 0.

Using Euclid division lemma

x= y* q + m, i.e when an integer x is divided by y gives quotient q and remainder m.

Here , m=0

So, x = q * y

So, the expression which describes the above relationship is ,

\frac{x}{y}=q, where q is Quotient.


8 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of a cone with a base radius of 5 m and a height of 12 m
dolphi86 [110]
Volume of a cone = [(pi)r^2(h)]:3 = [3.14 (25m^2)(12m)]:3 = 314in^3.
7 0
2 years ago
Please answer! (Easy) Will give brainlist!
EastWind [94]
What do i have to answer?
4 0
3 years ago
Other questions:
  • The ratio of pizzas to pie is 7:2 if there are 49 pizzas how many pies are there
    7·2 answers
  • Which triangle has no sides lengths of equal length
    7·2 answers
  • Hi, I have utterly no idea what I'm doing here.
    10·2 answers
  • Item 20 A rectangular school banner has a length of 54 inches and a width of 36 inches. A sign is made that is similar to the sc
    13·2 answers
  • If angle a=11* what does angle be equal
    12·2 answers
  • A store is having a sale where everything is discount 30% find the discount and the sales price if a customer buys an item that
    12·1 answer
  • What is a factor of -270 that adds to be -39
    10·1 answer
  • I cant breathe i'm waiting for the ____ I toss my pain with the wishes in the wishin well ( fill in the blank) (hint: Juice WRLD
    6·2 answers
  • The cost of five books is $36.25. What is the unit price?​
    12·1 answer
  • Find the value.plzzz I will mark as the brillianest plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!