1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jekas [21]
2 years ago
7

What is the approximate area of the shaded region? the shaded area is 28  A.168.56 square inches  B.696.08 square inches  C.740.

04 square inches  D.1677.76 square inches
Mathematics
1 answer:
svp [43]2 years ago
5 0
The answer is B its quite easy if you look at it
 
You might be interested in
to solve the following equation , 7x - 2 = 12 , which of the choices below is a correct method to find the value of X
Daniel [21]

The Answer:the answer is D

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Define the term inflation
shtirl [24]

Answer:

the action of inflating something or the condition of being inflated.

or

a general increase in prices and fall in the purchasing value of money.

Hope this helps

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
∠AZB and ∠CZB are supplementary. The m∠AZB = 2x - 4 and m∠CZB = 8x + 4. What is the measure of each angle?
g100num [7]
The answer is A because when you add the angles to get they equal 180. Then just solve for x.

The drawing isn't to scale

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which correctly describes how the graph of the inequality −4y − x ≥ 7 is shaded?
harkovskaia [24]

Answer: Below the solid line

Step-by-step explanation:

-4y - x ≥ 7

add x to both sides

-4y ≥ x + 7

divide by -4 on both sides

y ≤ -1/4x - 7/4 = (1.75)

Take the origin (0,0) and substitute it for the variables

y(0) ≤ -1/4(0) - 7/4

0 ≤ -7/4 = (1.75)

This statement is false, so you would shade on a graph, below the solid line, since this is where the origin would not be.

The line would be solid because the < is underlined.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
there are 2 dozen calories in a candy bar. Jason ate 8 candy bars.How many calories are there in 21 candy bars
kifflom [539]
504
............................................................
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 32-cup bottle of fabric softener costs $21.12. What is the price per quart?
    8·1 answer
  • What number is 35% of 72?
    10·2 answers
  • Vector bought 15.6 pounds of paintballs. All together, the balls cost $35.99. About how much did the paintballs cost per pound?
    5·2 answers
  • Graph the linear function.<br> 8(x) = x + 3
    8·1 answer
  • Which type of graph would allow us to Quickly see how many months between 100 and 200 student were treated
    14·1 answer
  • Which is not a statistical question?
    7·2 answers
  • Answer this ASAP to get points and brainliest
    14·2 answers
  • 20 points!<br> I need help on these!
    5·2 answers
  • Directions: Find the value of x so that! | m. State the converse used
    14·2 answers
  • 100 Points and Brainliest.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!