1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vampirchik [111]
3 years ago
14

Can someone help with #4 15 points

Mathematics
1 answer:
BigorU [14]3 years ago
4 0

I would check my math but 4/3 = 1.3 x 18= 24 divided by 2 for radius would be 12x12=144 x pie or 3.14 would be 452.16

You might be interested in
Ritika bought 5 meters of cloth from the market. She cut off 2 3/4 meters and gave it to Aditi. What length of cloth is left wit
Mekhanik [1.2K]

Answer:

I think its 3/2

hope it will help you

7 0
3 years ago
What is the value of x in the equation 2x + 1/2x + 2(1+x) = 29?
erica [24]

Answer:

<h2>x = 6</h2>

Step-by-step explanation:

2x  +  \frac{1}{2} x + 2(1 + x) = 29

Multiply through by 2

That's

4x + x + 4(1 + x) = 58

<u>Expand</u>

That's

5x + 4 + 4x = 58

9x = 58 - 4

9x = 54

Divide both sides by 9

That's

\frac{9x}{9}  =  \frac{54}{9}

We have the final answer as

<h3>x = 6</h3>

Hope this helps you

5 0
2 years ago
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
20p and brainliest for helping me, please!!!!!!!!!!!
BaLLatris [955]
I would say between 2 and 4 because you are using ration  recipe 4:  8 :4 10:5 
12:6
 recipe 2: 6:3 10:5 14:7 all you doing is trying to find whats  ratio is greater.. hope it helps

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the figure. Use 3.14 for π.<br><br> The area of the figure is __ft2.
Mariulka [41]

Answer:

42,5ft2

Step-by-step explanation:

mutiply 3 x 3=9 than divide by 2 that is equals

4,5, mutiply 4 x 3 that is equals to 12 and divide by 2 that is equals to 6, then you dont need to divide thst one because its not a triangle, mutiply 4 x 8 = 32 32 + 4,5 + 6 = 42,5.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Explain how you can find 3×584 using the expanded form
    13·2 answers
  • Andy got a 32% discount on all his purchases at his favorite shop. If he saved $64 on the total bill, the bill amount without th
    13·1 answer
  • X^2 -9 = -15 i got decimals please help me
    15·2 answers
  • August hosted two dinner parties for his friends. Twenty-five guests attended the first party, and twenty-six guests attended th
    5·1 answer
  • Pls help plsssssssssssss
    11·1 answer
  • There are 23 perfect tests taken.
    5·2 answers
  • Is 3x + 2y = 5 direct variation
    14·1 answer
  • SOMEONE PLZ CONTACT Tswee123 and tell the zoribelle is asking them not to leave
    15·1 answer
  • A store is selling two mixtures of coffee beans in one-pound bags. The first mixture has 12 ounces of Sumatra combined with 4 ou
    14·1 answer
  • Write an expression equivalent to h^6/h^3 in the form of h^m
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!