1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leto [7]
3 years ago
11

The prize is a camera worth $200. Each raffle ticket costs $5. One hundred tickets are sold and a winner is drawn at random. Fin

d the expected value of the purchase of a ticket
Mathematics
1 answer:
torisob [31]3 years ago
7 0
The answer is going to be 205.
You might be interested in
ASAP PLEASE HELP ME !!!!
anygoal [31]

Answer:

90 mallards

Step-by-step explanation:

No. of ducks = 200

Mallards = 45%

45% of 200 = 45/100 × 200

=90

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 99 times 99 whoever gets write get brainiest
son4ous [18]

Answer:

9,801

Step-by-step explanation:

99*99=9,801

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Olive Garden is only 10 square yards in the watermelon plants she wants to grow require two and a half square yards each how man
aleksandr82 [10.1K]
4 because 2.5 x 4 = 10 :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Make x the subject of this equation:<br><br> 3x - 5 = y
irakobra [83]

Answer:

Step-by-step explanation:

x+ y+5/3 hope this helps

6 0
2 years ago
What is the difference between the smallest 7-digit number and the largest 6-digit number?
gogolik [260]

Answer:

the greatest 7 digit no.is = 999,99,99 the smallest 6 digit no.is= 1,00,000

Step-by-step explanation:

Sorry if I'm wrong I tried.

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Barb is making a bead necklace.She strings 1 white bead,then 3 blue beads,then 1 white bead,and so on.Write the numbers for the
    7·1 answer
  • McDonald's has about 210,000 managers and each makes on average 39,000 dollars per year. How much money does McDonald's spend on
    9·1 answer
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    6·1 answer
  • How do you write one million, twelve thousand, sixty widgets in standard form
    13·1 answer
  • A group of hikers buys 8 bags of mixed nuts. Each bag of nuts contains 3 1/2 ounces of mixed nuts. There are 12 hikers on the tr
    7·1 answer
  • I will give brainliest but you need to explain how you received the answer so i can learn how to do it on my own/// thanks!
    14·1 answer
  • Through how many radians does the minute hand of a clock rotate from<br> 12:50 PM to 1:20 PM?
    9·1 answer
  • Sumone help me plz lol
    10·2 answers
  • What is the are a square with a side length of 3x + 4.
    13·1 answer
  • Write 215 as a product of its prime factor
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!