1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gwar [14]
3 years ago
14

tonya earned $5.00 she put half of the money into savings and kept the rest to spend.she bought a toy for $2.00.how much spendin

g money dose tonya have left?
Mathematics
1 answer:
nalin [4]3 years ago
6 0

Answer:

50 cents

Step-by-step explanation:

half of 5.00$ is 2.50$

You might be interested in
WILL GIVE BRAINLYEST
Westkost [7]

Answer: Answer is D, a 55° angle

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
PLEASE HELP!!!!!!!------- Ann sells boxes of cookies for $10 each. Abdul sells boxes of cookies for $8 each. Each of them sold t
madreJ [45]

Answer:

They both sold $40 worth of cookies.

Step-by-step explanation:

Using multiples the first multiple that 10 and 8 have in common is 40.

10,20,30,40

8,16,24,32,40

6 0
3 years ago
Dhdhdjfbdhdndicjhdndjsnusbdfb
Anarel [89]
HejakakananjajajsnsjsjakKlalamsnz
7 0
3 years ago
Here we go another question i'm asking you guys to help me with because i don't understand this!
Alexandra [31]

Answer:

1. Less Than

2. Greater Than

Step-by-step explanation:

You know that 1/2 is equal to 4.5/9

So, 2/9 would be less than 1/2.

You know that 1/2 is equal to 5/10

So, 9/10 is greater than 1/2.

Compare each fraction by setting each fraction to the same denominator.

3 0
2 years ago
Study the following quote. Then answer the question that follows.
nlexa [21]
A. People accused of crimes had certain rights unless found guilty through legal process.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What’s the area of the trapezoid
    7·2 answers
  • Which of the following points is a solution to the system of linear inequalities?
    9·2 answers
  • Is this sum rational or irrational? Explain.
    15·1 answer
  • Rodney has a piece of rope that is 82 inches long. Simon has a piece of rope that is 27 inches long. How many longer is Rodney p
    14·1 answer
  • Mr. hershman has purchased a farm that is in the shape of a rectangle. the dimensions of the piece of land are 1.3 km by 3.15 km
    5·1 answer
  • A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?
    11·2 answers
  • Find the quotient.<br> 3/8 divided by 8
    15·1 answer
  • Dena has 6.25 inches of blue ribbon, 0.375 foot of orange ribbon, and 0.5 yard of green ribbon. How many inches of ribbon does D
    9·1 answer
  • 1. Which of the following is 60% in fraction form? A. 2/5 B. 3/5 2. What is 2/5 in percent? C. 4/5 D. 1/5 A. 20% B. 40% C. 80% D
    14·2 answers
  • What is the range of the function y = 2sin x?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!