1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zheka24 [161]
3 years ago
7

You buy shrimp at the market. The shrimp cost $34.99 for two 2.5-pound bags. What is the unit rate of the shrimp in dollars per

pound? Find the unit rate to the nearest dollar.
Mathematics
2 answers:
schepotkina [342]3 years ago
5 0
$34.99 ... 2.5-pound bags
$x = ? ... 1 pound

If you would like to know what is the unit rate of the shrimp in dollars per pound, you can calculate this using the following steps:

34.99 * 1 = x * 2.5
34.99 = x * 2.5      /2.5
x = 34.99 / 2.5
x = $13.996 = $14

The correct result would be $14.
-BARSIC- [3]3 years ago
4 0
Lets write the information which we have:-

$34.99 for 2.5 pound bag. 

To find this we will divide the amount of money for 2.5 pound bag. 

34.99 ÷ 2.5 = <span>13.996

</span><span>13.996 rounded to the nearest dollar would be 14.
</span>
So, the unit rate is ABOUT $14 per pound. 

Hope I helped ya!! 
You might be interested in
If employees who make more money pay a higher percentage of their income
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

C. progressive taxation

Step-by-step explanation:

Taxation can be defined as the involuntary or compulsory fees levied on individuals or business entities by the government to generate revenues used for funding public institutions and activities.

There are three (3) types of taxation used by the government, these are;

1. Regressive taxation: it involves charging individuals with low incomes a higher percentage of their total income and vice-versa.

- For instance, John pays 15% on $60,000 and Joyce pays 20% on $36,000.

2. Proportional taxation: it involves charging both lower and higher income earners equally in proportion to their income.

- For instance, John pays 20% on $50,000 and Joyce pays 20% on $36,000.

3. Progressive taxation: it involves charging individuals having higher incomes a higher percentage of their total income.

- For instance, John pays 30% on $70,000 and Joyce pays 10% on $45.000.

Hence, if employees who make more money pay a higher percentage of their income to the government, this is known as progressive taxation.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of a line that passes through the point (2, 7) and is perpendicular to the line whose equation is y=x4+5 ?
Valentin [98]
Attached a solution and showed work.

8 0
3 years ago
Solve the following system of equations -8x -8y=24 2x + y=-7
leonid [27]

Solve the equation using substitution?

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is this answer correct?
andre [41]
Thx no that answer is not correct
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to solve 7.86*4.6 with steps
zvonat [6]
You can either use a caculator or use pencil and paper if you know how to times the numbers line them up then time it ill show you7.86&#10;   4.6&#10;_____&#10;36.156
6 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP!!
    6·1 answer
  • Aaliyah is a salesperson who sells computers at an electronics store. She makes a base
    13·1 answer
  • 5. When looking at a map, a student realizes that Birmingham is nearly due west of Atlanta, and Nashville is nearly due north of
    7·1 answer
  • the ratio of red marbles to blue marbles in a bag is 3:4 . what is a possible total number of marbles?
    5·1 answer
  • A right angle is complementary.<br> true or false
    9·1 answer
  • Rewrite the expression with rational exponents as a radical expression.
    12·1 answer
  • Y = x + 3 <br> find slope and y intersect
    8·1 answer
  • P(-6, 4), O-2, 7), R(-1, 0), S(-5, -3)<br> Please help ASAP
    7·1 answer
  • 53:24
    5·1 answer
  • Which equation represents the line through (4,5) and (0,-3)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!