1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sonbull [250]
3 years ago
11

Some fourth grade students are creating a book of poems.

Mathematics
1 answer:
vovangra [49]3 years ago
8 0

Answer:

6

Step-by-step explanation:

you take 18 and divide it by 3

You might be interested in
Find x in this 45°-45°-90° triangle.<br> x=
vova2212 [387]

Answer:

33

Step-by-step explanation:

because a triangle measure 90 degrees so you just subtract the amount that you add and got

6 0
3 years ago
A rectangular room’s length is 2 feet less than its’ width and the area of the room is 120 ft^2
julia-pushkina [17]

Answer:

a. 120/w = l

120/l = w

b. l times w = 120

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The components of vector are given as follows: ax = +6.1 ay = -8.6 the angle measured counterclockwise from the x-axis to vector
r-ruslan [8.4K]

The tangent of the angle is

... tan(α) = ay/ax = -8.6/6.1

Then the angle (measured CCW from +x) is

... α = arctan(-86/61) ≈ 305°

8 0
3 years ago
What would the answer be to this
Vladimir79 [104]

Answer:

265.2

Step-by-step explanation:

3(6*13)=234

2*15.6=31.2

234+31.2=265.2

6 0
3 years ago
I need help with math if you don't know the answer get out of the question and don't answer it and give the wrong answer or some
sergiy2304 [10]
1. +
2.divide
3. *
4. Divide
5. -
6. +
7. -
8.*
9. 2 and 5
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Whatis the circumference of a circle with a radius of 34
    14·2 answers
  • Please help I’ll give brainliest
    13·2 answers
  • Please help me .....
    14·2 answers
  • Given two consecutive positive even integers, the square of the smallest added to 4 times the largest is equal to 40. What are t
    11·1 answer
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • Point slope equation that includes the points (5,-3) and a slope of -2
    7·2 answers
  • Amy is 3 years older than her brother. Together, their ages are 14. Amy wrote the equation x+(x+3)=14 to represent the sum of th
    11·1 answer
  • What is the image of (-7, -9) after a reflection over the x-axis?
    11·2 answers
  • A recipe calls for 5/10 kilograms of flour and 9/100 kilograms of suger if Henry measures correctly and combines the two amounts
    12·1 answer
  • Solve the equation 8 sin x = 2.5 for<br> the interval 0° to 720°
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!