Answer:
Point C
Step-by-step explanation:
It was $6.00 per pound. So 2 pounds would be $12. But there is still that .6 of a pound left. If we know 1 pound costs $6, then we know 1/10th of a pound will cost $0.60. So 6 x .60 = 3.60. Add 12 and 3.60, and you get 15.60 for 2.6 pounds of granola at the old price.
1.linear pair
2. neither
3. vertical
4. neither
5. vertical
6. neither
7. linear pair
8. neither
Their starting from up to down not side to side
Answer:
Step-by-step explanation:
Check the attachment the solution of the work is given there
Answer:
78.5 units
Step-by-step explanation:
To find the area of a circle the formula is πr"2"
First we have to find the diameter the find the radius. We already know that the circumference is 31.4 what we have to do now is work backwards. ( 31.4 / 3.14=10) If the diameter of a circle is 10 the radius is 5. now we just have to follow πr"2" to find the area of a circle. (5"2"= 25 x 3.14= 78.5 units)