Answer:
C) $80,000
Explanation:
Since Rose uses the LIFO method for determining COGS, the 10,000 units sold should be recorded at $7.90 (purchase price 1/5).
10,000 units still remain in inventory (8,000 beginning + 2,000 last purchase). Using the LIFO costing method the inventory unit cost should be [(8,000 x $8.20) + (2,000 x $7.90)] / 10,000 = $8.14 per unit
If the replacement cost is $8 per unit, and Rose decides to use lower-of-cost-or-market rule, then she should use the lowest cost which is the replacement cost ($8 < $8.14).
So the ending inventory's total cost is $8 per unit x 10,000 units = $80,000
Answer:
We will not hire a security guard.
Explanation:
Data provided
Merchandise stolen cost of every hour = $25
Hourly market wage for a security guard = $33
According to the given situation, The hourly loss is $25, and the hourly cost is $33, even if the shopkeeper keeps a security guard, then the cost per hour is $33, so the store loss increases by $33 - $25 = $8, so we will not hire the security guard to maximize the profit.
This is an easy question. Create a savings plan and stick to it.