Answer:
The travel size costs 6 % as much as the regular size. Thus the regular size would be more economical and thus a better buy
Step-by-step explanation:
step 1
<em>Find out the unit rate of a regular tube of toothpaste</em>
we know that
To find out the unit rate, divide the total cost by the total weight
so
![\frac{2.50}{3.2}=\$0.78\ per\ ounce](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B2.50%7D%7B3.2%7D%3D%5C%240.78%5C%20per%5C%20ounce)
step 2
<em>Find out the unit rate of a travel size tube of toothpaste</em>
we know that
To find out the unit rate, divide the total cost by the total weight
so
![\frac{1.00}{1.2}=\$0.83\ per\ ounce](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B1.00%7D%7B1.2%7D%3D%5C%240.83%5C%20per%5C%20ounce)
step 3
Find out the percent of increase
we have that
The unit rate
represent the 100%
so by proportion
Find out what percentage represent the difference ($0.83-$0.78=$0.05 per ounce)
![\frac{0.83}{100\%}=\frac{0.05}{x}\\\\x=100(0.05)/0.83\\\\x=6\%](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B0.83%7D%7B100%5C%25%7D%3D%5Cfrac%7B0.05%7D%7Bx%7D%5C%5C%5C%5Cx%3D100%280.05%29%2F0.83%5C%5C%5C%5Cx%3D6%5C%25)
therefore
The travel size costs 6 % as much as the regular size. Thus the regular size would be more economical and thus a better buy
Answer:
$62.68
Step-by-step explanation:
multiply 54.50 by .15
round to the nearest 100th
If two triangles are similar then the
corresponding sides are in proportion. Thus,
AB / AU = BC / UV = AC / AV
AB / (20x+108) = 703 / 444
Where AB is equivalent to:
AB = AU + UB
AB = 20x + 108 + 273
AB = 20x + 381
Therefore going back to the first equation:
(20x + 381) / (20x + 108)
= 703/444
444 (20x + 381) = 703 (20x + 108)
8880x + 169164 = 14060x + 75924
14060x - 8880x = 169164 – 75924
5180 x = 93240
x = 93240 / 5180
<span>x = 18 (ANSWER)</span>
Answer:
So there is an answer button, and there is a + sign. Once you click on it, you will be able to answer questions.
Step-by-step explanation: