1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hoa [83]
3 years ago
12

PLEASE HELP ASAP!!What is 7.8×105 hours in days?

Mathematics
1 answer:
In-s [12.5K]3 years ago
7 0
B.) 3.250*106 days

I figured it out!! Yay!

You take 7.8 and divide it by 24 which will get you 0.325
In order to get it match one of the options, multiply it by 10 (which will add 1 to 105!) Leaving you 3.25*106
You might be interested in
What is the answer to this?
saul85 [17]
A) Who would not love birdies??
6 0
3 years ago
WILL MARK BRAINLIEST!!!!<br><br> What is 40%, 1/4, 25%, 1/3 in least to greatest?
Ket [755]
The order is 1/4, 25%, 1/3, 40%
6 0
3 years ago
7. John's seafood restaurant is trying to estimate its profits. John has found that on average, each meal served costs the resta
laiz [17]

Answer:

f(c) =17.12c -14.56c + 5.40(.5c) - 1.20(.5c)

Step-by-step explanation:

Profit is the difference between revenue (17.12c +5.40(.5c)) and cost(14.56c+1.20(0.5c)). That difference is expressed by the function shown above.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for the indicated variable. include all of your work in your answer. submit your solution. c = 2r; for r
Aliun [14]
I believe yo meant c=2pir but ok

c=2r
divide both sides by 2
c/2=r

if you forgot tthe pi
c=2pir
divide by 2pi
c/(2pi)=r
7 0
3 years ago
LCM of 294 and 1260<br><br>​
Alex Ar [27]

Answer:

8820

Step-by-step explanation:

Prime factorization of 294,

→ 2 × 3 × 7 × 7

Prime factorization of 1260,

→ 2 × 2 × 3 × 3 × 5 × 7

LCM of 294 and 1260,

→ 2 × 2 × 3 × 3 × 5 × 7 × 7

→ 8820

Hence, the LCM is 8820.

4 0
1 year ago
Other questions:
  • A​ cone-shaped paper water cup has a height of 12 cm and a radius of 6 cm. If the cup is filled with water to five dash sixths i
    6·1 answer
  • If 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?
    6·1 answer
  • Find the area of the circle
    14·1 answer
  • NEED HELP 15 POINTS!!!!1
    12·1 answer
  • 0.88 the value of 0.8 is
    5·1 answer
  • A taxi cab in myrtle beach charges $2 per mile and $1 for every person. If a taxi cab ride for two people costs $12, how far did
    12·1 answer
  • A house worth $180,000 has a coinsurance clause of 75 percent. The owners insure the property for $101,250. They then have a los
    6·1 answer
  • In a litter of 7 kittens each kitten weighs less than 3.5 ounces. Find all the possible values of the combined weights of the ki
    5·1 answer
  • I forgot how to do this
    13·1 answer
  • Unit 1: Geometry Basics Homework
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!